Reklama

Strajk nauczycieli również na sesji powiatu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Strajk nauczycieli również na sesji powiatu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strajk nauczycieli trwa już pięć dni. W poniedziałek w powiecie łukowskim przystąpiło do niego ponad półtora tysiąca nauczycieli i pracowników oświaty. W piątek otrzymaliśmy informację, że część placówek zawiesiło protest. O strajku rozmawiano też na sesji Rady Powiatu Łukowskiego.

23 strajkujące placówki i 16 miejsc, w których zawieszono akcję protestacyjną. Tak wyglądał w piątek 12 kwietnia strajk nauczycieli w części powiatu łukowskiego - tej wchodzącej w struktury Oddziału Łuków Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do powyższych zaliczają się wszystkie miejskie placówki oświatowe, szkoły i jednostki edukacyjne prowadzone przez Powiat Łukowski, a także szkoły z gmin Adamów, Serokomla, Stanin i Wojcieszków. W pozostałych gminach funkcjonują oddzielne oddziały ZNP, a w przypadku gminy Trzebieszów tych struktur po prostu nie ma.

W Łukowie w piątek 12 kwietnia w strajku uczestniczyły wszystkie miejskie szkoły i prawie wszystkie przedszkola. Nie strajkowali pracownicy Szkoły Policealnej - Medycznego Studium Zawodowego im. J. Korczaka oraz niebiorące od początku udziału w akcji protestacyjnej Przedszkole Miejskie nr 7. Ponadto jak udało się ustalić, strajk zawieszono w piątek we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy Adamów oraz w większości w gminie Wojcieszków. W tym drugim przypadku strajkowali jedynie nauczyciele Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Wojcieszkowie. Akcji protestacyjnej nie podjęli też w piątek uczniowie szkoły w Zagoździu w gminie Stanin.

Temat strajku nauczycieli podejmowany był też na zorganizowanej w piątek 12 kwietnia sesji Rady Powiatu Łukowskiego. O poszerzenie porządku obrad i przedstawienie dodatkowej informacji w tej sprawie poprosił radny Leszek Świętochowski. Jego pomysł nie zyskał jednak uznania m.in. starosty Dariusza Szustka, który stwierdził że informacja o sytuacji w oświacie i tak zostałaby przedstawiona w jednym z kolejnych punktów.

- Czemu ma to służyć? Jak Rada Powiatu ma pomóc szkołom? Organem który może pomóc w tej sytuacji jest Zarząd. Sytuacja w placówkach podległych powiatowi jest opanowana - zwrócił się w kierunku Świętochowskiego starosta łukowski.

- Uszczupla Pan „radzenie” Radzie Powiatu. Odmawia Pan funkcji kontroli Zarządu Powiatu przez Radę - bronił swojego pomysłu Leszek Świętochowski.

- To niedorzeczność. Zarząd nie ogranicza działań Rady. Jest m.in. powołana Komisja Skarg i Wniosków, działa też Komisja Rewizyjna. Wydzielanie dodatkowego punktu obrad niczemu nie służy - odpowiedział Dariusz Szustek.

Ostatecznie opozycyjny radny wycofał swój wniosek, a w późniejszej części obrad o sytuacji w szkołach mówił dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie Krzysztof Konstanty. W swoim wystąpieniu poinformował on, że do strajku nie przystąpiła m.in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie, w której nie odbyło się też referendum strajkowe. Konstanty zapewniał także, że bez przeszkód odbyły się egzaminy gimnazjalne w dwóch specjalnych placówkach, których organem prowadzącym jest Powiat: Zespole Placówek w Łukowie i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baczkowie. Po przedstawieniu informacji szefa PZO, głos zabrał m.in. radny Zbigniew Zemło, który zapytał czy istnieje możliwość wypłacania nauczycielom pieniędzy w czasie trwania protestu.

- Zastanawialiśmy się nad tym - odpowiedział starosta Dariusz Szustek.

- Z takim pismem zwrócił się do nas Prezes ZNP w Stoczku Łukowskim, otrzymując jednak negatywną informację, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionuje możliwość wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku. Gdy będzie taka możliwość prawna, Zarząd Powiatu pochyli się nad tym - dodał.

Z tym stanowiskiem nie zgodzili się radni opozycyjni. Głos ponownie zabrał Leszek Świętochowski, który zaapelował o wystosowanie przez Zarząd Powiatu apelu do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o wygospodarowanie dodatkowych środków na edukację i na pensje dla nauczycieli.

- Mówienie, że wynagrodzeń nie będzie, służy jedynie eskalacji konfliktu, a nie jego łagodzeniu - stwierdził.

Tematy związane ze strajkiem nauczycieli i pracowników pedagogicznych pojawiły się jeszcze kilkukrotnie na powiatowej sesji. Krzysztof Fornal poprosił, aby nie sugerować się opinią RIO z Krakowa w kontekście wynagrodzeń dla protestujących, lecz zwrócić z zapytaniem do Izby z Lublina. Oryginalnie dyskusję podsumował natomiast Leszek Świętochowski prosząc, by działania prowadzone przez Powiat nie skończyły się - tu cytat - „unicestwieniem biologicznym nauczycieli”.

Strajk nauczycieli wciąż trwa. Kolejne liczby i statystyki z nim związane będą znane w poniedziałek. Wtedy też rozpoczną się egzaminy ośmioklasistów. W samym tylko Łukowie pisać je będzie 300 osób.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE