Reklama

Strajk nauczycieli: informacja magistratu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Strajk nauczycieli: informacja magistratu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli - to już pewna informacja. Na kilka godzin przed rozmowami "ostatniej szansy" Urząd Miasta w Łukowie opublikował w tej sprawie komunikat dla rodziców.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łukowie pojawiła się informacja, w której magistrat zachęca rodziców do kontaktu z Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu, a także dyrektorami poszczególnych szkół i przedszkoli.

- Rolą dyrektorów szkół i samorządu będzie zapewnienia w czasie strajku bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy z dyrektorami szkół i przedszkoli, związkami zawodowymi pracowników oświaty, dyrektorami innych jednostek z Łukowa by zminimalizować społeczne koszty protestu - napisano.

Urzędnicy zachęcają do śledzenia strony magistratu oraz profilu Miasta na Facebooku. Za pośrednictwem tych kanałów mają być przekazywane informacje istotne dla rodziców, chcących posłać swoje pociechy do przedszkoli lub szkół.

- Od poniedziałku 8 kwietnia na naszej stronie internetowej (www.lukow.pl - przyp. red.), a także na portalu społecznościowym (Miasto Łuków), będziemy na bieżąco informować Państwa o skali akcji strajkowej, a także o naszych propozycjach zabezpieczenia dzieci. Takie informacje będzie można także uzyskać w pierwszej kolejności w poszczególnych placówkach oświatowych oraz w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Łuków - czytamy na stronie internetowej Miasta.

W komunikacie czytamy również, że zaistniała sytuacja jest nieprzewidywalna, lecz ma być monitorowana przez urzędników.

- Chcemy też uspokoić rodziców uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego. Dyrektorzy wszystkich szkół zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby egzaminy te odbyły się planowo we wszystkich szkołach, w terminie i zgodnie z planem - czytamy.

Magistrat podpowiada też rodzicom niemającym możliwości zaopiekowania się swoimi dziećmi kilka rozwiązań prawnych w zaistniałej sytuacji.

- Jeśli Państwo macie takie możliwości apelujemy o zaopiekowanie się swymi dziećmi w domach. Rodzicom dzieci do 8 roku życia przysługuje zasiłek opiekuńczy. Będzie się można o niego ubiegać u swego pracodawcy, po otrzymaniu w szkole zaświadczenia o akcji strajkowej. Strajkujące szkoły przygotują dla Państwa takie zaświadczenia - napisano na stronie www.

W drugiej informacji, która pojawiła się na stronie Urzędu Miasta przed godziną 21 w niedzielę 7 kwietnia, napisano natomiast:

Kodeks pracy przewiduje kilka możliwości z których rodzice mogą skorzystać. Pierwsza możliwość to wykorzystanie dwóch dni opieki na zdrowe dziecko. O takie dni pracownik musi wnioskować. Ułatwienie dotyczy dzieci do 14. roku życia i przysługuje tylko jednemu z rodziców.

Drugie rozwiązanie to zasiłek opiekuńczy na dziecko, które nie ukończyło ośmiu lat. Z tego prawa można skorzystać, gdy o zamknięciu placówki rodzic dowie się w terminie krótszym niż siedem dni przed strajkiem. Zasiłek opiekuńczy to 80 procent wynagrodzenia. Wniosek o zasiłek rodzic składa u pracodawcy. Musi potwierdzić zamknięcie szkoły lub przedszkola i brak możliwości opieki nad dzieckiem przez inną osobę z rodziny.

Rodzice mogą też wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Ostania możliwość to wykorzystanie urlopu na żądanie. W ciągu roku pracownikowi przysługują cztery takie dni. O urlopie na żądanie trzeba powiadomić przełożonego najpóźniej w dniu urlopu przed rozpoczęciem pracy.

Niezależnie od przepisów kodeksu pracy część pracodawców może zaproponować, że na czas ewentualnego strajku w szkole, pracownik będzie wykonywać swoje obowiązki, pozostając w domu lub będzie mógł przyjść do pracy z dzieckiem.


Zobacz też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE