Reklama

STOP pożarom traw

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

STOP pożarom traw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 82 tysiące pożarów traw i łąk w ubiegłym roku to 45% wszystkich pożarów w kraju. Strażacy wyjeżdżają do gaszenia traw co 6 minut. Ruszyła kampania informacyjna ?Stop pożarom traw?.

W ubiegłym roku w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Do 22 marca tego roku strażacy gasili już 5336 podobnych pożarów. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych.

”STOP pożarom traw!” to kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Ma ona na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych. Z informacjami na ten temat obie grupy chcą dotrzeć przede wszystkim do nauczycieli, dzieci i młodzieży szkolnej, ale także do mieszkańców terenów wiejskich i właścicieli ogródków działkowych.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne. Czyn  ten może również skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE