Reklama

Reklama

STOCZEK ŁUKOWSKI. Strzelali z armaty. Bawili się na pikniku historycznym

Opublikowano: śr, 14 paź 2020 06:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W parku „Chojniak” odbył się 11 października piknik historyczny „Stoczkowskie świętowanie Wiktorii 1920”.

Reklama

Huczną inauguracją pikniku był wystrzał z repliki armaty zdobytej przez oddziały gen. Dwernickiego w bitwie pod Stoczkiem przygotowany przez Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej z  asystą  uczniów Zespołu Szkół w strojach powstańczych. 

Koordynatorka projektu Agnieszka Barej przedstawiła dalszy przebieg uroczystości, zachęcając do zwiedzania wystawy „Wiktoria 1920 w stoczkowskich życiorysach”  zawierającej informacje o stoczkowskich bohaterach z okresu odzyskania i umacniania niepodległości oraz do oglądania prac plastycznych przesłanych na konkurs plastyczny „Stoczek sto lat temu i za sto lat” , które zostały zrealizowane w ramach projektu.


Uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku wprowadzili zebranych w klimat wojny polsko - bolszewickiej przez montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii Marcina Gomółki, który w dalszej części pikniku przedstawił sytuację międzynarodową i przebieg tej wojny na naszych ziemiach. 

Niezapomnianych wrażeń dostarczył  okolicznościowy koncert Orkiestry Dętej OSP pod batutą kapelmistrza Dariusza Kaczmarskiego z udziałem solistów kierowanych przez Iwonę Gastołek. Koncert pięknych utworów patriotycznych w nowych aranżacjach tak podobał się publiczności, że nie obeszło się bez bisów. 


W scenerii, której  prócz parkowej zieleni stanowiły wozy taborowe z epoki  udostępnione przez pochodzącego ze Stoczka pasjonata historii Zbigniewa Nowosielskiego prowadzącego Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej – odbyła się inscenizacja potyczki  polsko – bolszewickiej.


Głośna strzelanina, scenki z próby ustanowienia władzy bolszewickiej z udziałem rekonstruktorów w strojach wojskowych i cywilnych, ciekawa narracja wyjaśniająca widzom okoliczności historyczne takich potyczek, których wiele odbywało się podczas tej wojny – bardzo podobały się zebranej publiczności. Inscenizację przeprowadziły grupy rekonstrukcji historycznej: GRH im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich i EKD Landszturm 40+, zaś nieocenioną pomocą w organizacji  pokazu służył  Mariusz Komacki, który pracował jako konsultant kilkudziesięciu filmów historycznych (w tym takich znanych tytułów, jak  „Czas honoru”, „Kamienie na szaniec”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”).  


Końcową częścią pikniku było rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie plastycznym i multimedialnym, które odbyły się w ramach projektu. 

 

 

W konkursie multimedialnym „Wiktoria 1920 w stoczkowskich życiorysach” laureatami zostali: 


W kategorii A uczniowie szkół podstawowych:

I. Gabriela Szczepańczyk

II. Mateusz Kania

 

W kategorii B uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I. Dominik Wołoszka

II. Klaudia Bogusz

III. Kinga Paduch


W kategorii C uczestnicy zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej: 

I. Olga Soćko

 

W konkursie plastycznym „Stoczek sto lat temu i za sto lat” zwyciężyli:

W kategorii A dzieci w wieku przedszkolnym:

I. Marcel Sałasiński

II. Iga Król

III. Zuzanna Oszkiel


W kategorii B uczniowie kl. I-III szkół podstawowych:

I. Natalia Głasek

II. Nikola Celej i Zuzanna Król

III. Aleksander Tomasiewicz

 

W kategorii C uczestnicy zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej: 

I. Olga Soćko i Sylwia Sobiech

II. Anna Jasińska

III. Grzegorz Półtorak

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.