Reklama

Spotkanie pełne wspomnień

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Spotkanie pełne wspomnień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Łukowie gościł dziś mjr Marian Chmielewski, członek brygady Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Były żołnierz Armii Krajowej spotkał się z młodzieżą i mieszkańcami miasta na wykładzie historycznym w ŁOK.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu historycznym z mjr Marianem Chmielewskim oraz Ryszardem Grafikiem, które zorganizowano w piątkowe przedłpołudnie 16 marca w Łukowskim Ośrodku Kultury. Obecni mogli wysłuchać opowieści na temat powojennych losów Polski oraz wspomnień ze służby w antykomunistycznej brygadzie Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Historycznych wspomnień wysłuchali uczniowie IV LO w Łukowie, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i mieszkańcy Łukowa.

Jako pierwszy głos zabrał Ryszard Grafik, który przybliżył historię ruchu partyzanckiego na ziemi łukowskiej, opisał powojenną rzeczywistość i funkcjonowanie w niej antykomunistycznych ruchów i organizacji. Mjr Chmielewski natomiast opowiadał o skazaniu go na 15 lat więzienia po aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa na jesieni 1946 roku. Nie zabrakło też wzmianki o wojskowej działalności gościa, m.in wspomnień z pobytu w strukturach AK i WiN oraz o pierwszych chwilach odzyskanej wolności. 

Na patriotyczną lekcję historii zaprosił mieszkańców Łukowa Bartłomiej Bryk, organizator lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie z regionalistą Ryszardem Grafikiem i majorem Marianem Chmielewskim zakończyło się projekcją filmu „Generał Nil”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE