Reklama

Solary będą też w gminie Stoczek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Solary będą też w gminie Stoczek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja Europejska zdecydowała, że więcej gmin otrzyma dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Wśród nich znalazła się gmina Stoczek Łukowski.

Przed rokiem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego opublikował listę rankingową złożonych przez gminy projektów, które otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych w ramach konkursu na odnawialne źródła energii (OZE). Początkowo zaledwie 100 wniosków z całego województwa otrzymało dofinansowanie na tel cel. Wniosek gminy Stoczek Łukowski uplasował się dopiero na 172. miejscu. Projekt gminy spełnił wszystkie warunki, ale nie starczyło pieniędzy na jego realizację.

Dobra wiadomość dla mieszkańców

W tym miesiącu okazało się, że wnioski z listy rezerwowej, czyli znajdującej się na liście rankingowej na pozycjach od 101 do 205, będą najprawdopodobniej realizowane. Znalazły się na ten cel dodatkowe środki unijne.

- Rozmawiałem z panem dyrektorem Marcinem Czyżakiem z Regionalnego Programu Operacyjnego. Poinformował on nas, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie  środków na odnawialne źródła energii. To oznacza, że nasza gmina najprawdopodobniej  otrzyma wsparcie na ten cel. To dobra wiadomość dla naszych mieszkańców. Dofinansowanie otrzymają gminy z 205 miejsc spośród najlepiej ocenionych wniosków. Pieniądze będą przeznaczone na wnioski dotyczące nie tylko kolektorów słonecznych, ale również fotowoltaiki - mówi Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski.

Więcej wiadomo

Wójt podkreśla również, że w czasie gdy gmina czekała na decyzję o realizacji jej projektu, wyjaśniły się m.in. kwestie związane z opodatkowaniem tej inwestycji.

- W przypadku instalacji montowanych na domach stawka podatku VAT prawdopodobnie  będzie wynosiła 8%, natomiast jeśli montaż będzie odbywał się na budynkach gospodarczych to podatek będzie wynosił 23%. Na pewno wystąpimy jeszcze do Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie, jak urząd będzie interpretował kwestie podatkowe w przypadku naszej gminy - mówi Czub.

- Będziemy również śledzić, jak będą się kształtować ceny w przetargach na wykonanie instalacji solarnych - dodaje.

Instalacje na 273 budynkach

Na terenie gminy Stoczek Łukowski wpłynęło 273 wniosków mieszkańców na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Wśród budynków, na których prawdopodobnie zostaną zainstalowane kolektory jest siedziba Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Stoczku Łukowskim. Łącznie skorzysta z nich 1322 osoby - 49 pracowników w ZAZ i 1273 mieszkańców domów jednorodzinnych. Wartość projektu to 3,2 mln zł, a kwota dofinansowania - 2,4 mln zł.

Wciąż duże zainteresowanie

Przed instalacją kolektorów odbędą się spotkania z mieszkańcami. Wiele osób jest bardzo zainteresowanych montażem solarów.

- Gdy otrzymam już potwierdzenie z Urzędu Marszałkowskiego to zaproszę mieszkańców, którzy byli zainteresowani takimi instalacjami na spotkania, na których przedstawię, jak aktualnie wygląda sprawa realizacji tego projektu. Myślę, że nadal jest to bardzo atrakcyjne finansowanie - całkowity koszt jednej instalacji wraz z montażem to ok. 10 tys. zł, z czego kwota, którą mieliby zapłacić mieszkańcy to zaledwie 2 tys. zł. Zatem jestem przekonany, że większość mieszkańców skorzysta z tej dotacji, chociaż w województwie zdarzają się przypadki, że ludzie zmieniają swoje deklaracje. W naszej gminie jest to nadal ważny temat - ludzie wykazują nim duże zainteresowanie. Mam zatem nadzieję, że projekt będzie realizowany. Bardzo bym się cieszył z tego powodu, gdyż mieszkańcy zainwestowali pieniądze na projekt. Szkoda by było, żeby te środki zostały zmarnowane. Opinie mieszkańców na temat solarów raczej są pozytywne. Dofinansowanie w 80% inwestycji ze środków unijnych to ogromna pomoc dla mieszkańców - podkreśla Marek Czub. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE