Reklama

Skazany i uniewinniony jednocześnie

Opublikowano: wt, 20 gru 2016 11:52
Autor: | Zdjęcie: Policja

Skazany i uniewinniony jednocześnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wracamy do głośnej sprawy wypadku w Zastawiu, w którym zginęły dwie nastoletnie dziewczynki. Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrzył wniesioną przez obrońcę apelację. Dopatrzył się błędów w poprzednim postępowaniu.

Przypomnijmy: 26 kwietnia 2014 roku w Zastawiu doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem osobowym 46-letni wówczas Mirosław P. potrącił dwie nastolatki i uciekł z miejsca zdarzenia. Obie dziewczynki zmarły na miejscu. Mirosław P. usłyszał trzy zarzuty: nieudzielenia pomocy poszkodowanym, prowadzenia w stanie nietrzeźwości oraz spowodowania wypadku. Tego dnia jechał z nim także 39-letni Sylwester S., który także wcześniej pił alkohol. Mężczyzna usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy. Pasażer do winy się przyznał, dobrowolnie poddał się karze i usłyszał wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kierowca do winy nie przyznawał się od początku. Losy jego oskarżenia i skazania nie są już takie proste.

Prokuratura Rejonowa w Łukowie postawiła Mirosławowi P. trzy zarzuty. Sąd Rejonowy w Łukowie 9 listopada 2015 roku wydał wyrok skazujący. Obrońca skazanego złożył jednak do Sądu Okręgowego w Lublinie apelację. Uważał bowiem, że w toku postępowania poczyniono błędy. Jak wskazuje obrońca oskarżonego Mirosława P. adwokat Paweł Matejek:

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie należy przyjąć, że do popełnienia przestępstwa nieudzielenia pomocy nie doszło. Sąd Okręgowy nie podzielił także ani ustaleń Prokuratury Rejonowej w Łukowie, ani Sądu Rejonowego w zakresie rzekomego stanu nietrzeźwości Mirosława P.


W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy przez Sąd Okręgowy w Lublinie Mirosław P., 8 grudnia 2016 roku został uznany winnym spowodowania wypadku, prowadzenia w stanie po użyciu alkoholu (nie ma więc już mowy o niemal 3 promilach alkoholu, a zaledwie 0,5) oraz winnym kierowania autem w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów. Łącznie Mirosław P. został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Uzasadnienie do wyroku nie jest znane, ponieważ zostało wykluczone z jawności.

Jak powiedział obrońca skazanego – został już złożony wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Po otrzymaniu dokumentu zapadnie ostateczna decyzja o ewentualnym złożeniu kasacji do Sądu Najwyższego. Prokuratura Rejonowa w Łukowie także złożyła już wniosek o dostarczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE