Reklama

Sinice nad Zimną Wodą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Sinice nad Zimną Wodą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od soboty 4 sierpnia na kąpielisku Zimna Woda obowiązuje zakaz kąpieli. Za ten stan rzeczy odpowiadają... groźne dla organizmu ludzkiego sinice.

Jeszcze do niedawna zmodernizowany zalew Zimna Woda oblegany był przez łukowian i gości. Ludzie cieszyli się wodą, piaskiem i miejscem do wypoczynku. Niestety w sobotnie popołudnie pojawiła się informacja o zamknięciu obiektu. Powodem jest zakwit sinic, spowodowany wysoką temperaturą powietrza i niskim stanem wody w zbiorniku.

Co ciekawe, jeszcze kilkanaście dni wcześniej woda w zalewie nadawała się do kąpieli. Natomiast przykrą dla wypoczywających informację o zamknięciu kąpieliska nad Zimną Wodą potwierdził łukowski sanepid, który opublikował datowany na 4 sierpnia komunikat w tej sprawie.

Sinice - bakterie

Sinice to bakterie. Występują powszechnie. Można je spotkać w wodzie i na lądzie. Kiedy jest upalnie i woda w zbiornikach się nagrzewa, sinice gwałtownie się mnożą. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować wysypkę na skórze, zaczerwienienie spojówek. Po połknięcia takiej wody mogą wystąpić biegunka, wymioty i bóle brzucha. W skrajnych przypadkach bakterie te mogą spowodować porażenie mięśni prowadzące do niewydolności oddechowej.

Ile potrwa zakaz kąpieli?

- Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze. Nie wiemy jeszcze, kiedy zalew będzie z powrotem udostępniony do kąpieli. Obserwujemy wodę cały czas, codziennie są kontrole. Jeśli Sanepid uzna, że jest już bezpiecznie, kąpiel będzie dozwolona - mówi Marek Żurawki, dyrektor OSiR w Łukowie, który zarządza kąpieliskiem Zimna Woda.

Jak udało nam się ustalić OSiR zakupił już środek, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii w wodzie. Całość jest bezpieczna dla człowieka, lecz będzie działać sprawniej, gdy zmianie ulegnie słoneczna pogoda. A na to szybko się nie zanosi.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE