Reklama

Sięgnąć gwiazd

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Sięgnąć gwiazd - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile ziaren fasoli zmieści się w kosmosie? Dlaczego Mars jest taki zardzewiały? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźliśmy podczas IV Łukowskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W miniony czwartek rozpoczął się IV już Łukowski Festiwal Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim były rośliny strączkowe. Dlaczego akurat one? Wytłumaczył nam to pomysłodawca festiwalu Artur Baranowski:  

Rośliny strączkowe rozwiązują większość problemów globalnych. Są świetnym produktem dostarczającym białek. Są źródłem fosforu, żelaza i wielu innych składników. Technologicznie używa się ich do produkcji biopaliw. Mają wiele różnych zastosowań, dlatego Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała, że warto właśnie tej roślinie poświęcić rok.    

Festiwal nauki miał nie tylko poprzez różnego rodzaju eksperymenty przybliżyć nam nasiona i same rośliny, ale także zbliżyć nas z kosmosem. Stąd zagadkowe pytanie jednego z wykładów – ile ziaren fasoli zmieści się w kosmosie? Na to pytanie odpowiedział wykładowca siedleckiego uniwersytetu dr Marek Siłuszyk.  

Trudno jest określić ramy kosmosu, ponieważ się nieustannie zmienia. Jest jak balon, który pompowany powiększa swoje rozmiary. Dwa obiekty znajdujące się w kosmosie z upływem czasu oddalają się więc od siebie. Zakładając jednak, że fasolka ma średnicę 1 cm to w kosmosie zmieści się ich 524 miliardy duodecyliardów.  

O niewyobrażalnie wielkich liczbach, mówiących o ogromie kosmosu, a także o jednostkach w jakich kosmos jest mierzony dr M. Siłuszyk opowiadał podczas sobotniego wykładu. Wszechświat, znajdujące się w nim planety, gwiazdy, drogi mleczne i asteroidy pokazał przychodzącym na warsztaty w mobilnym planetarium.  

Leżąc na karimacie, patrząc w wirtualne niebo uczestnicy zajęć poznawali kosmos. Dowiedzieli się m.in. dlaczego Mars jest czerwony, czy wśród znaków zodiaku nie powinien znaleźć się jeszcze jeden i dlaczego mówi się, że kobiety są z Wenus.  

IV Łukowski Festiwal Nauki i Sztuki to nie tylko wykład o kosmosie i zajęcia w planetarium, ale także szereg zajęć, doświadczeń chemicznych, fizycznych, a nawet pokaz mody połączony z licytacją budek dla trzmieli. Nasiona strączkowe przybliżyły także fotografie. Hasło kolejnego festiwalu znane będzie dopiero w grudniu. Już dziś jednak zapraszamy na kolejną edycję spotkania z nauką.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE