Reklama

Setne urodziny jednego z ostatnich Kleeberczyków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków

Setne urodziny jednego z ostatnich Kleeberczyków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pułkownik Bolesław Kowalski 24 stycznia skończył sto lat. Jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy generała Kleeberga.

Bolesław Kowalski to ostatni żyjący na terenie naszego województwa żołnierz generała Franciszka Kleeberga. W 1939 roku walczył pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Doświadczenie wojskowe zdobył podczas kursu II stopnia Przysposobienia Wojskowego. Pan Bolesław był żołnierzem 2. Pułku Artylerii Lekkiej w Siedlcach w stopniu kaprala. Podczas ostatniej bitwy wojny obronnej został ranny, dzięki czemu uniknął niewoli niemieckiej. Od 26 listopada 1939 roku był żołnierzem ZWZ-AK. Używał wówczas pseudonimu „Wicher”. Kolejne rany odniósł 28 lipca 1944 roku podczas bitwy z Niemcami.
Od stycznia 1990 r. jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju oraz współzałożycielem i prezesem Koła nr 6 w Olbięcinie.

Stuletniego żołnierza odwiedziła delegacja gminy Adamów, Starostwa Powiatowego w Łukowie i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Jak relacjonują obecni u Pana Bolesława:

Dostojny jubilat tryskał dobrym humorem i imponował świetną formą. Bardzo poruszające, a zarazem godne najwyższego uznania jest poczucie patriotyzmu Pana Pułkownika, który mówiąc o Polsce, wyraża się z ogromnym szacunkiem i troską. Delegacja naszej gminy i powiatu przekazała jubilatowi rzeźbę marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa naszego lokalnego twórcy Tadeusza Adamskiego, za której powstanie dziękujemy.

Pułkownik, podczas spotkania z przedstawicielami powiatu łukowskiego, wielokrotnie wspominał wydarzenia z 1939 r.

Źródło: Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE