Reklama

Serokomla: wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Gminy Serokomla

Serokomla: wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 lipca w Serokomli odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe święto państwowe, które zostało ustanowione jesienią 2017r. przez Sejm RP.

Uroczystości w Serokomli rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych. Po niej obecni przemaszerowali na cmentarz w Serokomli, gdzie w 16 zbiorowych mogiłach spoczywają ciała ofiar, aby tam złożyć wieńce i kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, poseł Jan Łopata, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, radny wojewódzki Marek Kopeć, Sekretarz Województwa Lubelskiego Anna Augustyniak, Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie Tadeusz Sławecki, Starosta Łukowski Janusz Kozioł, przedstawiciele Związku Kombatantów RP, przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich, przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych, wójtowie sąsiednich gmin, władze oraz mieszkańcy Gminy Serokomla. Honorowym gościem była Pani Kazimiera Boreczek, naoczny świadek mordu w Józefowie Dużym. Uroczystość uświetnił patriotyczny występ młodzieży Zespołu Szkół w Serokomli.

Miejscem tegorocznych obchodów nowego święta wybrano gminę Serokomla. To właśnie na znajdującej się na tym terenie wsi Józefów Duży w 1940 r. doszło do masowej akcji pacyfikacyjnej. Akcja była odwetem za zamordowanie przez pospolitych bandytów rodziny niemieckiego kolonisty. Mimo, że mord nie miał charakteru politycznego, dowództwo niemieckie postanowiło zastosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej, obarczając winą wszystkich Polaków. Oddziały SS, Gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały 217 osób. Dziś, po wielu latach od tragedii miejsce kaźni w Józefowie Dużym upamiętnia krzyż i pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE