Reklama

Serokomla ma wreszcie fundusz sołecki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Serokomla ma wreszcie fundusz sołecki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 marca na sesji Rady Gminy Serokomla uchwalono fundusz sołecki na rok 2020. Na ten cel przeznaczono 308 tysięcy złotych

Fundusz sołecki to środki wydzielone z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację działań służących poprawie życia mieszkańców. O tym, na co zostaną wydane, decydują poszczególne sołectwa, a kwota, którą otrzymają, zależy od liczby mieszkańców.

Kandydat na wójta przekonywał

Dotychczas w gminie Serokomla nie funkcjonowało takie rozwiązanie. Uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki podejmowano kolejno w roku: 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018. Wprowadzenie funduszu sołeckiego było natomiast jednym z punktów programu Huberta Adameczka, kandydującego jesienią na stanowisko wójta.

- Środki, które będą do dyspozycji każdego sołectwa, pozwolą zaktywizować mieszkańców i wpłyną bezpośrednio na możliwość decydowania przez nie co do sposobu i celowości ich wydatkowania. Dodatkowo gminy, które wyodrębniły fundusz, otrzymają do 40% zwrotu poniesionych kosztów w zależności od ich zamożności. Możliwość ta daje Gminie Serokomla spore wsparcie jako gminie mało zamożnej - mówi Hubert Adameczek.

Wzór u sąsiadów

Inicjatywa podjęcia uchwały o wyodrębnieniu fundusz sołeckiego wyszła od Huberta Adameczka oraz Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości (Paweł Cybulski, Piotr Jastrzębski, Grzegorz Syta i Robert Witek). 17 lutego w Malinowej Chacie w Sobisce w gminie Adamów zorganizowali oni konferencję, która miała na celu przybliżenie teoretyczne i praktyczne kwestii funduszu sołeckiego. Na zebranie zostali zaproszeni radni gminni i sołtysi, którzy naocznie mogli przyjrzeć się efektom i możliwościom, jakie zapewniło mieszkańcom gminy Adamów wydzielenie funduszu. Wieloletnie doświadczenie Krystyny Bujak, która była przez 12 lat aktywnym sołtysem Sobiski, pozwoliło od strony praktycznej pokazać funkcjonowanie funduszu sołeckiego.

- Fundusz sołecki pozwoli zaktywizować mieszkańców i wpłynie bezpośrednio na możliwość decydowania przez nie co do sposobu i celowości jego wydatkowania
- mówi Hubert Adameczek.

Większością głosów

21 lutego Klub Radnych PiS Rady Gminy w Serokomli złożył wniosek i projekt uchwały o wyodrębnieniu z budżetu środków stanowiących fundusz sołecki. Projekt znalazł się w porządku obrad IV Sesji Rady Gminy Serokomla. Podczas głosowania inicjatywę poparło 14 radnych, a przeciwna była radna Danuta Jasińska. O tym, na co zostaną wydane pieniądze przez poszczególne miejscowości w gminie Serokomla, będzie wiadomo za rok.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE