Reklama

Rzuć palenie, nawet dziś!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet (zdjęcie poglądowe)

Rzuć palenie, nawet dziś! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji łukowski sanepid zachęca do rozstania się z niebezpiecznym nałogiem.

Czy wiesz, że w 1990 roku przeprowadzono badania w województwach olsztyńskim, białostockim i poznańskim, które pokazały, że prawie 30% kobiet paliło wyroby tytoniowe w czasie ciąży? 27 lat później, w 2017 roku w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony te 6% to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania wykazały też, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka.* 

By ograniczać zjawisko palenia tytoniu przez kobiety w ciąży oraz palenia tego typu wyrobów w ogóle, od 1991 roku w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Koordynowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną akcja, ma przypominać, że na początku lat 90. konsumpcja tytoniu w naszym kraju należała do najwyższych na świecie, gdyż rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Jednak papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.

Celem kampanii, do której włącza się również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łukowie jest zmiana zachowań zdrowotnych Polaków, zwrócenie uwagi na nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu w miejscach użyteczności publicznej oraz brak poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Sanepid pragnie edukować palaczy o zdrowotnych skutkach ich nałogu, chce też zmniejszać liczbę osób będących biernymi palaczami.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Czy powyższa inicjatywa ma szanse przyjąć się także w Łukowie?

----

* informacja na podstawie: W. Zatoński, Droga do zdrowia. Historia przeciwdziałania chorób odtytoniowych w Polsce, wyd. Fundacja Promocja Zdrowia, Warszawa 2004)
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE