Reklama

Rzeźbiarze z nagrodami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Rzeźbiarze z nagrodami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieczysław Gaja i Mieczysław Zawadzki, rzeźbiarze działający przy Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej otrzymali prestiżowe wyróżnienia. 1 grudnia w Siedlcach wręczono im nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.

Rzeźbiarze zostali uhonorowani za wieloletnią twórczość artystyczną oraz działania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w ramach prowadzonej szkółki rzeźbiarskiej. Nagrody wręczono im podczas jubileuszowej, XXX Gali Ludomira Benedyktowicza, która odbyła się 1 grudnia w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Nagroda im. L. Benedyktowicza to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionie, przyznawane twórcom kultury i sztuki, społecznikom, naukowcom, pasjonatom, kolekcjonerom. Laureatami są osoby fizyczne oraz instytucje.

***

Ludomir Benedyktowicz urodził się w 1844 r. we wsi Świniary (obecnie gm. Mokobody). Był leśnikiem, poetą, malarzem a także powstańcem. W jednej z walk powstania styczniowego stracił prawą dłoń, a także na wskutek postrzału i następnie amputacji lewą rękę. Wbrew kalectwu poświęcił się malowaniu.

Kształcił się w Monachium, by później wrócić do Polski. Tuż po powrocie do kraju trafił jednak do Cytadeli Warszawskiej. Przez lata związany był z Krakowem i Szkołą Kompozycji Jana Matejki. Jego obrazy można oglądać w muzeum w Warszawie, Krakowie, Poznaniu. Umarł 1 grudnia 1926 r. we Lwowie, a grób jego znajduje się obecnie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Od 30 lat w Muzeum Regionalnym w Siedlcach kapituła konkursowa przyznaje nagrody jego imienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE