reklama

Rozpoczęły się ferie zimowe. Policja apeluje o bezpieczeństwo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Rozpoczęły się ferie zimowe. Policja apeluje o bezpieczeństwo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd poniedziałku w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach.

Przy okazji rozpoczynających się ferii o bezpieczeństwo uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich apeluje policja. Mundurowi proszą, by z racji wzmożonego ruchu zarówno autokarów i samochodów osobowych zachować szczególną uwagę na drodze. Pamiętajmy też, że w przypadku wysyłania naszych pociech na obozy zimowe i miejsca wypoczynku, sprawdzić stan techniczny autokarów, oznakowanie oraz wyposażenie pojazdów, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Jeśli nasze pociechy planują spędzić najbliższe dwa tygodnie w domu, zapewnijmy im na czas nieobecności dorosłych opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Pamiętajmy też, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy.

Jeśli nasze pociechy wyjadą na stoki narciarskie, pamiętajmy że do ukończenia 16 roku życia obowiązani są używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny od d 20 zł do 5 tys. zł.

Dzieci często wybierają jako ślizgawek zbiorniki wodne. Niskie temperatury sprawiają, że pokrywa lodowa staje się coraz grubsza. Kiedy temperatura wzrasta, pokrywa lodu szybko może się zmniejszyć. Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE