Reklama

Rozmawiali o Żołnierzach Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Rozmawiali o Żołnierzach Wyklętych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzeniu towarzyszy szereg inicjatyw przypominających dokonania żołnierzy antykomunistycznego podziemia. 26 lutego odbyła się konferencja historyczna na ten temat.

Jak wyglądała rzeczywistość w latach 50. i 60. XX wieku? Jak działało antykomunistyczne podziemie w powiecie łukowskim? Na te tematy rozmawiano podczas konferencji historycznej, która miała miejsce 26 lutego w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie. Do wspólnego poznawania historii zaprosili Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusz Brzozowski, IPN Oddział w Lublinie, Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej i dyrekcja I LO w Łukowie.

Konferencja - której głównym odbiorcą była młodzież z łukowskich szkół - wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, który przypada 1 marca. Jak powiedział w rozmowie z redakcją Tadeusz Brzozowski, warto propagować wiedzę o lokalnych bohaterach wśród młodych ludzi.

- Wśród Żołnierzy Wyklętych mamy postaci sztandarowe, które warto pokazywać światu. O ile działalność rotmistrza Pileckiego czy Emila Fieldorfa jest doskonale udokumentowana, o tyle z lokalnymi bohaterami jest już gorzej - powiedział Przewodniczący Rady Powiatu. - Nie trzeba specjalnie wymyślać scenariuszy, by pokazać te postacie światu. Wystarczy skorzystać z tego co napisało życie, co jest gdzieś w aktach i wspomnieniach ludzi. Zachęcam, aby zainteresować się tymi, którzy pochodzą z naszego terenu - dodał.

Przed zgromadzonymi w auli I LO wystąpili dr Joanna Dudek z lubelskiego oddziału IPN, dr Jarosław Kopiński oraz Bogna Bedner-Motyka z TVP Lublin, autorka reportażu o tzw. „Ostatnim Wyklętym” Antonim Dołędze. Referaty poprzedziła także część artystyczna w wykonaniu młodzieży z „Kościuszki”.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE