Reklama

Rozmawiali o rewitalizacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Rozmawiali o rewitalizacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 20 osób wzięło udział w spotkaniu, które poświęcone było nowemu programowi rewitalizacji. Które tereny wymagają przemiany? Jakie problemy dostrzegają mieszkańcy i czego chcieliby dla swego miasta?

Miasto Łuków zmierza do opracowania Nowego Programu Rewitalizacji. By dokument mógł powstać, niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych. Spotkanie odbyło się 25 listopada. Przyszło około 20 osób. I to oni dyskutowali o tym czym jest właściwie rewitalizacja i czego chcieliby dla swojego miasta. Zaskoczeniem dla niektórych był fakt, że teren do rewitalizacji już został wybrany. Spodziewali się raczej, że zostanie wyłoniony w drodze konsultacji.     

Spotkanie poprowadziła Kamila Węglarska. Jak powiedziała:  

Konsultacje to element dialogu między władzą a obywatelami. Dziś chcemy poznać opinię mieszkańców na temat tego jak widzą potrzeby przemiany danego obszaru miasta, który pod wpływem kumulacji negatywnych czynników został zdegradowany. Rewitalizacja nie jest remontowaniem, jest aktywizacją poprzez działania społeczne - dodała. 

Pytania krążyły wokół północno-zachodniej części miasta, gdzie znajduje się Zalew Zimna Woda. Jakie tu widzimy problemy? Co złego może się dziać w tym rejonie miasta? Jaką funkcję pełniło to miejsce dawniej, a jakie powinno pełnić dziś? Najważniejszym pytaniem jednak było to o sposoby uczynienia Zalewu Zimna Woda katalizatorem zmian społecznych.  

Ci, którzy na spotkanie zdecydowali się przyjść, opowiadali o swoich wspomnieniach, ale także oczekiwaniach na przyszłość. Nie zabrakło pomysłów na aktywizację ludzi młodych, matek z małymi dziećmi czy osób starszych i niepełnosprawnych. By jednak te pomysły zrealizować niezbędne są, zdaniem mieszkańców, ścieżki rowerowe wiodące z centrum miasta nad zalew, chodniki, miejsce, gdzie każdy będzie mógł miło spędzić wolny czas. Padły także uwagi dotyczące bezpieczeństwa. Nie zabrakło opinii, że rewitalizacji wymagają inne, niż wskazane, miejsca, jak np. cmentarz parafialny czy blok socjalny na ul Sosnowej.  

Za zespołem pracującym nad stworzeniem dokumentu, który jest niezbędny do złożenia wniosku o dofinansowanie, kilka spotkań. Przed nimi jeszcze spacer badawczy czy konferencja, na którą zostaną zaproszeni specjaliści. Goście opowiedzą o ciekawych pomysłach, które udało się zrealizować. W styczniu powstanie dokument, który także zostanie poddany konsultacjom. Wszystko zakończy się w lutym 2017 roku.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE