Reklama

Rozmawiali o Powstaniu Styczniowym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Rozmawiali o Powstaniu Styczniowym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami sesja historyczna poświęcona wydarzeniom Powstania Styczniowego które miały miejsce na Ziemi Łukowskiej. O historii sprzed 155 lat rozmawiano w środę 17 stycznia.

- Powstanie Styczniowe to jeden z ważniejszych elementów zbrojnego dążenia Polaków do odzyskania Niepodległości - takie argumenty padały w czasie sesji historycznej zorganizowanej 17 stycznia w auli I LO w Łukowie. Z okazji przypadającej w tym roku 155. rocznicy wybuchu styczniowego zrywu przeciwko Imperium Rosyjskiemu, postanowiono przypomnieć lokalnej społeczności o wydarzeniach sprzed lat.

Wystąpień historyków wysłuchała m.in. młodzież z łukowskich szkół i przedstawiciele samorządu. Pierwszy z referatów, autorstwa przez Michała Mojskiego, dotyczył genezy, przebiegu i skutków powstania styczniowego z uwzględnieniem wydarzeń na Ziemi Łukowskiej. Następnie Mirosław Matosek przybliżył zebranym postacie pułkownika Walentego Lewandowskiego i ks. Wawrzyńca Lewandowskiego. Ostatni referat, autorstwa Małgorzaty Szczygielskiej, opowiadał o życiu Franciszka Wilczyńskiego, łukowianina i adiutanta ks. Brzóski.

Ważnym momentem wydarzenia było wystąpienie Waldemara Kosieradzkiego, potomka w prostej linii sołtysa Ksawerego Bielińskiego, który za pomoc ks. Brzósce został zesłany na Sybir, skąd nigdy nie powrócił. Sesji towarzyszyła wystawa planszowa o ks. Stanisławie Brzósce, pochodząca ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego z Łosic. Promowano też najnowsze publikacje Muzeum Regionalnego w Łukowie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej: „Adiutant wiekuisty. Franciszek Wilczyński (1842-1865)” (wyd. 2017) oraz „W mundurze i w sutannie. Pułkownik Walenty Lewandowski i ks. Wawrzyniec Lewandowski, bohaterowie powstania styczniowego” (wyd. 2018 w serii Zeszyty Łukowie, nr 25).

Organizatorem sesji historycznej było Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta łukowski Janusz Kozioł oraz wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE