Reklama

Rosomaki w Radoryżu

Opublikowano:
Autor:

Rosomaki w Radoryżu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kołowe transportery opancerzone "Rosomak", wóz ewakuacji medycznej i wojskowy moździerz "Rak" przyjechały w środę 20 marca do Radoryża Smolanego w gminie Krzywda. Do miejscowego Zespołu Szkół zawitali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.

Wojskowi nieprzypadkowo przyjechali do Zespołu Szkół im. W. Tatarkiewicza, ponieważ placówka ta kształci uczniów w klasach mundurowych, m.in. w klasie wojskowej. Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przebywają aktualnie w województwie lubelskim na ćwiczeniach, a w wolnym czasie spotykają się z lokalnymi społecznościami i pokazują im armię „od kuchni”. Na Lubelszczyźnie są po raz pierwszy.

- Przez najbliższe półtora miesiąca będziemy realizować szkolenie poligonowe w innym miejscu niż znany nam Poligon Drawski. Przełożeni nakazali, aby szkolić się na zupełnie nieznanym terenie, co jest cennym doświadczeniem. Oprócz wykonywania działań taktycznych spotykamy się z młodzieżą i mieszkańcami, aby prezentować wojskowy, nowoczesny sprzęt i zachęcać wstępowania w szeregi Wojska Polskiego - mówił por. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

Do szkoły przyjechała kolumna składająca się z dziesięciu pojazdów. Uczniowie z Radoryża mogli oglądać kołowe transportery opancerzone, tzw. Rosomaki, wóz ewakuacji medycznej czy też oparty na Rosomaku wóz moździerzowy „Rak”.

- 12 Brygada Zmechanizowana jest jedną z najlepiej wyposażonych w Polsce. Mamy okazję zobaczyć sprzęt i rozmawiać z żołnierzami. To praktyczna lekcja, na której uczniowie mogą dowiedzieć się rzeczy, które w przyszłości pomogą im zdecydować się m.in. na służbę w mundurze - powiedział Andrzej Panasz, nauczyciel ZS w Radoryżu Smolanym.

Pozytywnie o wojskowych za swoim nauczycielem wypowiadali się też uczniowie, którzy mogli na przykład zasiąść za kierownicą pojazdów. Zainteresowanie Patryka Misiaka, ucznia II klasy wojskowej wzbudziła m.in. pojemność silnika czy ilość koni mechanicznych w tego typu transporterach.

- Ciekawi mnie ten sprzęt. To co widzę, przyciąga mnie co raz mocniej do wojska. Mam nadzieje, że moje marzenie się spełni. Chciałbym prowadzić w przyszłości Rosomaki - mówił uczeń.

12 Brygada Zmechanizowana uznawana jest za jedną z najlepiej wyszkolonych i wyposażonych w kraju. Żołnierze z tej grupy brali udział w przeszłości w misjach w Iraku i w Afganistanie, a wkrótce udadzą się do Libanu.

- Przełożeni stawiają najtrudniejsze zadania najlepszym żołnierzom. Nasza formacja jest najnowocześniejszą, największą, najlepiej wyszkoloną i najlepiej wyposażoną brygadą w wojskach lądowych - dodał por. Błażej Łukaszewski.

- Swoją pracą chcemy dać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Nie ma dla nas żadnego problemu, by pokonać 800 kilometrów by nieść pomoc - zakończył.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE