Reklama

Rondo im. Jana Dębskiego – wkrótce uroczystości odsłonięcia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Domański

Rondo im. Jana Dębskiego – wkrótce uroczystości odsłonięcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 października odbędą się oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem tablic. Towarzyszyć im będzie prezentacja rysu historycznego, koncert i wystawa fotografii archiwalnych.

Przypomnijmy: w marcu do Urzędu Miasta w Łukowie wpłynął wniosek o nadanie rondu u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Parkowej imienia Jana Dębskiego. 16 czerwca radni Rady Miasta łuków jednogłośnie podjęli uchwałę. 3 października odbędą się oficjalne uroczystości.

Z wnioskiem o nadanie rondu imienia Jana Dębskiego wystąpili: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Łuków, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik” w Łukowie, ŚZŻAK Środowiska Żołnierzy 9. Podlaskiej Dywizji AK w Warszawie. 

Jan Dębski od najmłodszych lat związany był ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W 1938 roku był w zastępie starszych chłopców „Pajęczarzy”, specjalizujących się w łączności. Gdy wybuchła II wojna światowa w zastępie tym pełnił służbę, by w październiku przejść do Szarych Szeregów. Działał w grupie sabotażowo-dywersyjnej na węźle kolejowym w Łukowie. Będąc pracownikiem Parowozowni wykonywał także polecenia przełożonych konspiracyjnych (gromadził broń, rozprowadzał prasę, brał udział w różnego rodzaju akcjach).

Od 1942 roku zajmował się legalizacją dokumentów, wykonując „lewe” pieczątki. Ponadto uczestniczył w wielu akcjach, m.in. w pozyskaniu 18 skrzyń z amunicją z uszkodzonego wagonu. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim. Wzięty do niewoli 28 sierpnia 1944 roku, więziony w Mauthausen-Gusen, potem w Linzu w Austrii. Po wyzwoleniu przez Amerykanów 3 maja 1945 roku, wrócił do Polski.

Po powrocie do naszego miasta pełnił m.in. funkcję Komendanta Hufca ZHP, za co wielokrotnie był represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Obawiając się aresztowania, wyjechał. Powrócił po roku. Ożenił się, podjął pracę. Zaangażowany w pracę Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Od 1989 roku należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, gdzie do końca życia pełnił funkcję skarbnika.

Był inicjatorem licznych przedsięwzięć, wśród których znalazły się: budowa Grobu Powstańców 1863 roku w Łukowie, wmurowanie tablicy poległych pod Gręzówką w lipcu 1944 roku w kościele Św. Brata Alberta w Łukowie.

Za swoją działalność społeczną, kombatancką i pracę zawodową otrzymał liczne odznaczenia: Krzyż Oświęcimski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż Niezłomnych, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP, Medal „Pro Patria”. Za działalność kombatancką awansowany był do stopnia kapitana.

Zmarł 3 czerwca 2015 roku w wieku 94 lat.

Podczas październikowych uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 13.00 przedstawiony będzie życiorys śp. Jana Dębskiego. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Łukowie zaprezentują utwory patriotyczne, a Jerzy Kobyliński z Orkiestry Dni Naszych zaśpiewa kilka utworów harcerskich. W okolicach ronda zostanie także ustawiona wystawa fotografii archiwalnych, na których uwieczniony został Jan Dębski. UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE