Reklama

Rondo i kamień Franciszka Wilczyńskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Rondo i kamień Franciszka Wilczyńskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Społeczność podłukowskich Łazów uczciła wywodzącego się z tej miejscowości Franciszka Wilczyńskiego. Jako adiunkt generała ks. Stanisława Brzóski był on jedną ze znaczących postaci Powstania Styczniowego.

Za nami uroczystość nadania nazwy rondu w podłukowskich Łazach, a także odsłonięcie pamiątkowego kamienia poświęconego Franciszkowi Wilczyńskiemu. Wydarzenie miało miejsce w piątek 19 stycznia w pobliżu miejsca urodzenia słynnego adiutanta walczącego w Powstaniu Styczniowym.

Symboliczne odsłonięcie ronda, które już od dwóch lat służy mieszkańcom miejscowości, poprzedzione zostało odczytaniem uchwały Rady Gminy Łuków nadającej inwestycji imię Franciszka Wilczyńskiego. Sylwetkę wywodzącego się z Łazów bohatera przypomniała Małgorzata Szczygielska z Muzeum Regionalnego w Łukowie, autorka książki o adiutancie. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

Na uroczystość przybyli mieszkańcy Łazów, uczniowie Zespołu Szkół im. W. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym oraz uczestnicy III Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski.

--------

Franciszek Wilczyński urodził się w Łazach 23 sierpnia 1842 r. Był uczestnikiem ataku na garnizon rosyjski, brał udział w wielu potyczkach i bitwach. Był adiutantem ks. Stanisława Brzóski i pozostał mu wierny aż do samego końca. Zginął za poświęcenie sprawie narodowej przez powieszenie. Wyrok wykonany został na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE