Reklama

Rok Sienkiewicza – dużo się działo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Rok Sienkiewicza – dużo się działo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były koncerty, wystawy, konkursy plastyczne, ustanawianie rekordu wspólnego czytania dzieł Sienkiewicza i wiele więcej. Podsumowujemy Rok Henryka Sienkiewicza.

Zaczęło się od ustanowienia roku 2016 Rokiem Sienkiewicza. 23 grudnia 2015 roku została podpisana i opieczętowana Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas ruszyła lawina. Ale od początku.

Właśnie w tym roku świętowaliśmy 170. rocznicę urodzin pisarza, 100. rocznicę jego śmierci, 120. rocznicę ukazania się drukiem jego najbardziej poczytnej powieści „Quo vadis”. Rok 2016 to również 50 lat istnienia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Antoni Cybulski inicjatorem

W tym miejscu warto podkreślić, że inicjatywa uczczenia tych rocznic właśnie w taki sposób wyszła od Antoniego Cybulskiego. To on podczas Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie zaapelował do młodzieży. Złożony przez nich wniosek o ustanowienie roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza poparł w grudniu ubiegłego roku Sejm i Senat.

13 marca wszystko się zaczęło. Rok Sienkiewicza został zainaugurowany. Nie zabrakło prelekcji dotyczącej życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz jego związków z Ziemią Łukowską. Tego wieczoru przed zgromadzoną publicznością wystąpili artyści z koncertem symfonicznym „Janko Muzykant”.

Urodziny z rekordem

7 maja w parku przy Muzeum w Woli Okrzejskiej uczestnicy spotkania \"Laurka dla Małego Rycerza\" świętowali 170. rocznicę urodzin pierwszego polskiego noblisty. Były pokazy fechtunku, muzyka dawna oraz czytanie dzieł Sienkiewicza. Uroczystości urodzinowe poprzedziła akcja ustanowienia rekordu we wspólnym czytaniu dzieła Sienkiewicza. W akcję włączyły się biblioteki, szkoły i samorządy.

Rzeźby, ławeczki, murale i pomnik

Wśród inicjatyw jakie były podejmowane na terenie naszego powiatu, szczególną uwagę przykuły rzeźby, ławeczki i murale. W kwietniu na ścianie garaży na terenie Łukowa pojawiły się graffiti, a wśród nich wizerunek Henryka Sienkiewicza oraz cytat z jego dzieła. W czerwcu na placu Solidarności i Wolności stanęła ławeczka Sienkiewicza wykonana przez Roberta Sobocińskiego. Powstały w 1933 roku pomnik noblisty na os. Sienkiewicza doczekał się renowacji. W połowie sierpnia blok nr 2 przy ulicy Skrzetuskiego w Łukowie odmienił swoje oblicze. Na jednej ze ścian powstał mural wykonany przez Zbigniewa Sikorę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod koniec wakacji odbył się także plener rzeźbiarski, którego efekty dziś możemy podziwiać przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Łukowie. Drewnianą postać H. Sienkiewicza wyrzeźbił Robert Sadło, a Zawiszę Czarnego – Krzysztof Osak.

Konkursy plastyczne

Muzeum Regionalne w Łukowie zaprosiło do wzięcia udziału w konkursie „Podróże z Sienkiewiczem”. W ramach konkursu wpłynęło 13 pocztówek z różnych zakątków, np. z Grecji. Mieszkańcy powiatu łukowskiego wzięli także udział w parlamentarnym konkursie plastycznym „Obrazki z Sienkiewicza”. Spośród wielu nadesłanym prac, sześć najlepszych weźmie udział w konkursie centralnym. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez Muzeum Regionalne konkurs plastyczny „Pocztówka z Sienkiewiczem”. Wśród 694 nadesłanych prac, znalazły się także te zza naszej granicy. Najlepsza została wydana w formie pocztówki. Swój konkurs zorganizowała również Miejska Biblioteka Publiczna w Łukowie, która nosi imię naszego noblisty. Uczniowie szkół każdego szczebla edukacyjnego nadesłali w sumie 123 prace obrazujące „Moją ulubioną postać z książki Henryka Sienkiewicza”.

Pamiętali o Sienkiewiczu na rowerze

W środku lata, ze wszystkich stron naszego powiatu, do domu narodzin noblisty, na swych rowerach przybyli miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. Po odwiedzeniu kopca Sienkiewicza, blisko 500 osób wzięło udział w pikniku na terenie muzeum.

Sienkiewicz na fali

13 sierpnia na terenie Muzeum w Woli Okrzejskiej w nietypowy sposób uczczono postać noblisty. Tej nocy funkcjonowała okolicznościowa stacja krótkofalarska HF2016HS, której operator łącząc się z korespondentami na całym świecie, komunikował o 170. rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza, 50. rocznicy powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej oraz trwającym Roku Sienkiewiczowskim.

„Quo vadis” rozbrzmiało

Rok Sienkiewicza to także Narodowe Czytanie jednego z najwybitniejszych dzieł pisarza. „Quo vadis” rozbrzmiało w wielu szkołach, bibliotekach, świetlicach i na skwerkach. Najbardziej okazale akcja wyglądała jednak w miejscu szczególnym, czyli w Woli Okrzejskiej.

Przez cały rok instytucje kulturalne i edukacyjne na różne sposoby włączały się w proponowane akcje, same także wychodząc z inicjatywą. W Zespole Szkół nr 1 w Łukowie podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej odsłonięty został Kamień Pamięci oraz Sienkiewiczówka. 11 września w miejskim amfiteatrze odbył się koncert jazzowy „W hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi – koncert łukowian”. Utwory jazzowe przeplatała recytacja poetyckich utworów autorstwa naszego noblisty.

Ostatnim elementem obchodów Roku Henryka Sienkiewicza była wieczornica z okazji 100. rocznicy śmierci pisarza. 15 listopada uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne i czytali fragmenty z życiorysu noblisty. 

Przed nami jeszcze tylko uroczyste wmurowanie tablicy upamiętniającej wszystkie rocznice, które eksponowane były przez mijający rok. Wydarzenie to będzie miało mejsce 27 listopada. Więcej informacji na ten temat w oddzielnym artykule. 

Rok Sienkiewicza mija. Po wydarzeniach pozostaną fotografie, nagrania i wspomnienia. Muzeum w Woli Okrzejskiej zadbało także o materialną pamiątkę tych dni – złote i srebrne monety wybite z okazji Roku H. Sienkiewicza. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE