Reklama

Rekordowo niski dług i plany na przyszłość

Opublikowano: pt, 30 gru 2016 14:48
Autor: | Zdjęcie: fotopolska.eu

Rekordowo niski dług i plany na przyszłość - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dochody gminy Adamów zostały zaplanowane w wysokości 25 mln zł. Na wydatki samorząd przeznaczy 27 mln. Ten rok gmina kończy z rekordowo niskim długiem.

Co można zrealizować za budżet nie przekraczający 30 mln zł? Podczas odbywającej się wczoraj sesji Rady Gminy 12 radnych (trzech było nieobecnych) zagłosowało za propozycją budżetu na 2017 rok. Wśród wydatków pojawiły się środki na rozwiązywanie problemów alkoholowych czy przeciwdziałanie narkomanii, ale także dotacje dla samorządu powiatowego i modernizację dróg. Oto lista zadań jakie stawia przed sobą gmina.  

Środki w wysokości 60 tys. zł zostaną przeznaczone na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych i 5 tys. na przeciwdziałanie narkomanii. 2 290 521 zł gmina przeznaczy na zadania realizowane w drodze umów między samorządami terytorialnymi.  

Gmina Adamów w 2017 roku chce utwardzić tłuczniem ul. Słoneczną w Adamowie (31,5 tys.), utwardzić tłuczniem drogę w Konorzatce (9,5 tys.), utwardzić drogę we wsi Turzystwo (6,6 tys.), wybudować chodnik i wykonać odwodnienie drogi w ul. Majewskiego w Adamowie (30,5 tys), ułożyć kostkę brukową przy świetlicy wiejskiej w Ferdynandowie (5 tys.) i Żurawcu (11,6 tys.), czy też utwardzić tłuczniem drogę dojazdową do pól za wsią Helenów (niecałe 9 tys.).  

Wśród zadań znalazła się także kontynuacja inwestycji realizowanej w obecnym roku, czyli modernizacja świetlicy wiejskiej w Gułowie na co gmina wyda 100 tys, z czego niemal 22,5 tys. będzie pochodzić z funduszu sołeckiego. Za kwotę 18,7 tys. wymienione zostanie pokrycie dachowego na budynku OSP w Hordzieżce.  

Modernizacji dróg gminnych na terenie sołectwa Władysławów wyniesie 11,8 tys., a poprawa i budowa drogi „gościniec unicki” – 17 tys. Dużym zadaniem, na które został złożony wniosek o dofinansowanie, będzie termomodernizacja gimnazjum, przebudowa schodów zewnętrznych, docieplenie i przebudowa łącznika budynków oświatowych w Adamowie. Koszt tego zadania to 2,2 mln. W ramach dofinansowania otrzymanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (20 tys.) zostaną zmodernizowane niektóre fragmenty dróg lokalnych. Na modernizację i budowę gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Adamów przeznaczone zostało 20 tys.  

Zadaniem, którego nie było w projekcie uchwały budżetowej, a które zostało do niej dodane, jest promocja gospodarki niskoemisyjnej w gminie Adamów poprzez montaż kotłów spalających biomasę. Na to zadanie gmina przeznaczy 691 tys. Łącznie na zadania inwestycyjne gmina Adamów przeznaczy 3 267 169 zł, z czego 174 tys pochodzić będzie z funduszu sołeckiego.  

W budżecie zapisane zostały także dotacje, jakich udzieli samorząd gminny. 350 tys otrzyma Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, 200 tys. Gminna Biblioteka Publiczna w Adamowie oraz 750 tys. powiat łukowski na modernizację dróg powiatowych. Niemal 2 mln wyniosą dotacje dla podmiotów spoza sektora finansów publicznych. Z tej sumy 70 tys. przeznaczone zostaną na zadania z kultury fizycznej i sportu, natomiast pozostałe środki dla Stowarzyszenia Oświatowego „Kaganek” na prowadzenie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum w Zakępiu.  

Gmina Adamów złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pozyskane pieniądze chce zmodernizować Domu Kultury w Woli Gułowskiej. Władze gminy wciąż czekają na odpowiedź.  

Jak powiedział wójt gminy Sławomir Skwarek:  

Ten budżet jest budżetem technicznym, który na przestrzeni najbliższych miesięcy na pewno będzie się zmieniał.  

Gmina Adamów kończy rok 2016 rekordowo niskim długiem - 62,5 tys zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE