Reklama

Regionaliści w Stoczku Łukowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Barej / Facebook

Regionaliści w Stoczku Łukowskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkudziesięciu regionalistów z całego województwa lubelskiego zjechało w ostatni weekend października do Stoczka Łukowskiego. Celem wizyty były rozmowy o przypadającej za rok 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Stoczek Łukowski w ostatni weekend października był miejscem rozmów na temat Małych Ojczyzn i ich wkładu na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości sto lat temu. Do miasteczka zjechali się regionaliści z województwa lubelskiego, by debatować o przypadającej w przyszłym roku okrągłej rocznicy ponownego pojawienia się Polski na mapach świata. O ile w kraju powszechnie znane są wielkie bitwy i powstania narodowowyzwoleńcze, to mało kto wie o pojedynczych potyczkach, których uczestnicy również walczyli o niepodległość naszego kraju. Jedną z takich bitew jest chociażby ta rozegrana pod Stoczkiem 14 lutego 1831 r. między wojskami gen. Józefa Dwernickiego, a armią rosyjską.

Wizyta regionalistów w Stoczku Łukowskim miała więc na celu zastanowienie się, jak w powszechnej świadomości akcentować małe, aczkolwiek równie ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia i bitwy narodowowyzwoleńcze. XV Sejmik Towarzystw Regionalnych noszący hasło „Drogi do Niepodległości w Małych Ojczyznach” zorganizowany był przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE