Reklama

Rajd pamięci w Trzebieszowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Sławomir Smolak / Gmina Łuków

Rajd pamięci w Trzebieszowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wójt gminy Trzebieszów zaprasza do udziału w III Rajdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. chor. Antoniego Dołęgi. Pieszą i rowerową wędrówkę zaplanowano na 2 marca.

Na początku marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to będzie miało szczególny wymiar w gminie Trzebieszów, która jest świadkiem ciekawych i ważnych wydarzeń historycznych. Na terenie gminy 71 lat temu oddział AK-WIN zatrzymał „Mitropę” czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Bez rozlewu krwi rozbrojono wówczas ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej i funkcjonariuszy NKWD. Akcja odbiła się szerokim echem w kraju, opisywały ją również agencje światowe. Także w tej okolicy do 1982 roku ukrywał się Antoni Dołęga, jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych, będący dziś „wizytówką”.

By uczcić sylwetki bohaterów i wydarzenia sprzed lat, w niedzielę 3 marca odbędzie się III Rajd Pamięci im. Antoniego Dołęgi. Tego dnia z kilku miejsc wyruszą piesze i rowerowe rajdy. Wszystkie zbiegną się o godz. 13.00 pod Pomnikiem Mitropa niedaleko linii kolejowej w Szaniawach-Poniatach, gdzie zaplanowano oficjalną część wydarzenia. Wówczas złożone zostaną kwiaty i znicze ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Piesi 24-kilometrowy marsz rozpoczną o godz. 6 rano pod budynkiem Urzędu Miasta w Łukowie. Po drodze odwiedzą obelisk przy ul. 11 listopada poświęcony pamięci ofiar reżimu komunistycznego oraz Farfak, Suleje, Nurzynę, Celiny, Popławy-Rogale, Trzebieszów i Szaniawy-Poniaty. Krócej będą maszerować osoby, które marsz rozpoczną spod Urzędu Gminy w Trzebieszowie. W 6-kilometrowej trasie odwiedzą oni cmentarz parafialny, na którym spoczywają szczątki Antoniego Dołegi, a następnie Pomnik Mitropa w Szaniawach-Poniatach.

Zapisów na Rajd można dokonywać za pośrednictwem internetowego formularza, dostępnego POD TYM ADRESEM. Termin zgłoszeń mija 28 lutego. Wszelkich informacji udzielają organizatorzy Rajdu: Gmina Trzebieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Trzebieszowie.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE