Reklama

Przywrócić pamięć o żołnierzach WiN

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Daniel Płudowski/Pracownia Kadru

Przywrócić pamięć o żołnierzach WiN - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj przy ulicy 11 Listopada miała miejsce mała uroczystość. W 71. rocznicę rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie grupa łukowian upomniała się o tę historię.

Kilkunastu łukowian spotkało się przy budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Pretekstem do spotkania była 71. rocznica udanej akcji WiN-owców.

24 stycznia 1946 roku partyzanci opanowali Łuków. Oddziały bojowe Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Juliana Woch ps. Biały wkroczyły do budynku komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Dzięki przeprowadzonej akcji udało się uwolnić 27 więźniów i zabezpieczyć dokumenty, które trafiły do dowództwa WiN.

By uczcić pamięć o bohaterach powojennej historii i samej akcji grupa łukowian spotkała się wczoraj przy ulicy 11 Listopada i oddała cześć osobom i wydarzeniom sprzed kilkudziesięciu lat. Była chwila zadumy, czas na rozmowy oraz słuchanie pieśni o Żołnierzach Wyklętych.

Delegacja Społecznego Komitetu Tablica Pamięci Komendanta WiN Obwodu Łuków w imieniu wszystkich obecnych zapaliła znicze i złożyła kwiaty. Cytując za jednym z organizatorów:

Ważne, aby pamiętać. Czas na powolne przywracanie pamięci o ludziach, którzy na to zasługują. Cześć ich Pamięci!

Spotkanie przy dawnej siedzibie PUBP w Łukowie przygotowali: Społeczny Komitet Tablica Pamięci Komendanta WiN Obwodu Łuków, portal internetowy Łuków-Historia, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Club Weteranów Szos, Stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa.

Fotogaleria: Daniel PłudowskiUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE