Reklama

Przeczesali 250 ha lasu

Opublikowano: śr, 13 lut 2019 12:40
Autor: | Zdjęcie: Internet (zdjęcie poglądowe)

Przeczesali 250 ha lasu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Lasów Państwowych, Wojsko Polskie, Państwowa Straż Rybacka i Straż Leśna - łącznie 52 osoby poszukiwały martwych dzików w lasach gminy Stanin, aby zbadać je na obecność wirusa ASF.

Chociaż do tej pory na terenie gminy Stanin nie wykryto choroby ASF, to nadal jest ona zagrożeniem dla działalności hodowców trzody chlewnej. Afrykański Pomór Świń nie jest groźny dla człowieka, ale chorują na niego dziki i one go roznoszą. Wirusa roznosi też człowiek, „wprowadzając” go na przykład na obuwiu bądź na oponach samochodu do gospodarstwa. W końcu ASF mogą przenosić inne zwierzęta, np. psy, koty, lisy.

Dlatego przedstawiciele służb przeszukiwali lasy w gminie, sprawdzając, czy nie ma w nich padłych dzików. Przeczesywanie lasów miało miejsce we wtorek 22 stycznia. Akcja rozpoczęła się o godz. 9 rano a zakończyła o 13:30. Leśnicy, żołnierze, przedstawiciele straży leśnej i rybackiej przeszukali aż 250 hektarów. Gmina wspierała poszukujących. Włączyła się do organizacji akcji, dostarczając ciepłe napoje i przekąski. Padłych dzików nie znaleziono.

- Padłych dzików nie znaleziono, ale w regionie problem jest i jest o wiele szerszy i wymaga kompleksowych, systemowych rozwiązań. Świnie są wybijane hodowcom. Małe hodowle znikają. Tracimy możliwość produkcji ekologicznej żywności na własny użytek. W sklepach mamy żywność niezdrową, przemysłową. Tymczasem dobija się możliwość produkcji drobnotowarowej, zdrowej ekologicznej, swojskiej - mówi wójt gminy Stanin Krzysztof Kazana.

Służby weterynaryjne stale przypominają hodowcom świń o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji, aby choroba nie przedostawała się ze środowiska do ich gospodarstw. Natomiast sam wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie "padłe dziki" oznacza zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików. Jeżeli ktokolwiek znajdzie w lesie padłego dzika, powinien oznakować to miejsce w celu łatwiejszego znalezienia go przez właściwe służby. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwłok dzika, ani tym bardziej go przenosić w inne miejsce. Nie należy też zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok, ani pokazywać go osobom postronnym. Osoby, które trafią na zwłki tego zwierzęcia, powinny poinformować o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łukowie (telefon 25 798 26 13); lub najbliższą lecznicę weterynaryjną albo wójta gminy.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE