Reklama

Premie dla młodych rolników

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Milena Dziewulska

Premie dla młodych rolników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łukowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące projektu "Premie dla młodych rolników". Do rozdysponowania jest 718 mln euro.

W czwartek na spotkanie dotyczące premii dla młodych rolników przyszło kilkudziesięciu młodych ludzi zainteresowanych tematem. Spotkanie otworzył gospodarz wydarzenia - Andrzej Bieńko - dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Tomasz Jaroszkiewicz z łukowskiego oddziału.


O premiach dla rolników opowiadały: Ewelina Figas oraz Bernadetta Podgajna z Biura Powiatowego ARiMR w Łukowie. Pytań było dużo. Oto kilka faktów na temat premii dla młodych rolników.

Od 20 sierpnia do 2 września będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego i prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku o premię.O premie może się starać osoba, która:
ma nie więcej niż 40 lat,
posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący,
stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

Młody rolnik ma też trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Przyznający premie wyznaczył także obszary działalności, dla której pieniądze nie zostaną przyznane. Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Ponadto beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach: 80% po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja, a kolejne 20 % po realizacji biznesplanu.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE