Reklama

Prawie 9 milionów na inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Prawie 9 milionów na inwestycje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe świetlice, sprzęt dla OSP, place zabaw i siłownie, kanalizacja oraz drogi ? to plany gminy Łuków na 2017 rok.

29 grudnia radni Rady Gminy Łuków jednogłośnie przyjęli budżet na 2017 rok. Kwota planowanego dochodu gminy wyniesie 73,9 mln zł, natomiast wydatki to 75,6 mln. Niespełna dwumilionowy deficyt pokryty zostanie środkami pochodzącymi z kredytu. W budżecie została także uwzględniona kwota funduszu sołeckiego w wysokości 635 tys. zł. Zadłużenie gminy na koniec 2017 roku planowane jest w wysokości 6 mln 750 tys. zł.  

Tegoroczny budżet to 8 786 710 zł na zadania inwestycyjne. Jednym z zadań, które pochłonie największą sumę będzie budowa drogi Dąbie – Klimki. To zadanie będzie kosztowało 3 mln zł. Gmina na ten cel przeznaczy 750 tys. ze środków własnych, powiat łukowski dołoży 750 tys. a samorząd województwa lubelskiego 1,5mln. Radni przeznaczyli 685 tys. na zadania z zakresu gospodarki wodno – ściekowej. W planach znalazła się m.in. rozbudowa sieci wodociągowej w Gołaszynie, Łazach, Krynce za 185 tys., modernizacja stacji uzdatniania wody w Turzych Rogach (150 tys.), rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Łazach, Ryżkach, Czerśli oraz Sięciaszce II (150 tys.).  

W zadaniach drogowych, na które gmina łącznie przeznaczy ponad 4 mln zł, zaplanowano modernizację drogi Sięciaszka I – Dąbie (350 tys. zł), modernizację drogi w Sięciaszce II (400 tys. zł), wykonanie nawierzchni bitumicznej w Krynce (130 tys. zł) i Łazach (100 tys.), budowę drogi Sięciaszka Pierwsza – Zalesie (35 tys.) oraz przebudowę drogi Kownatki – Lipniaki (13,7 tys.).  

Nowością w budżecie gminy Łuków będzie urządzenie szlaku geologicznego za kwotę 120 tys. zł.  

Wśród inwestycji znalazło się miejsce dla mniejszych zadań, czyli m.in. na urządzenie parkingu na działce komunalnej w Aleksandrowie (8,5 tys.) i w Łazach (12 tys.). Gmina zakupi także urządzenia na plac zabaw w Biardach, Gołaszynie i w Sięciaszce Pierwszej. W ostatniej z miejscowości powstanie także siłownia zewnętrza. Urządzenia siłowni zostaną zakupione do miejscowości Gołaszyn, Zalesie i Ryżki. 600 tys. gmina Łuków przeznaczy na budowę świetlic w Zalesiu i Klimkach. Zmodernizowane zostaną także świetlice w Szczygłach Dolnych, Turzych Rogach i Żdżarach za kwotę 31 tys.  

W budżecie znalazły się także pozycje, w których środki finansowe zostaną przeznaczone na Ochotnicze Straże Pożarne. I tak 120 tys. gmina przeznaczy na zakup samochodu dla OSP Biardy oraz 24 tys. na zmodernizowanie budynków OSP w Dmininie i Sięciaszce Drugiej.  

Wśród zadań, na które radni wyrazili zgodę jednogłośnym głosowaniem, znalazła się inwestycja polegająca na przebudowie wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych w Dąbiu, Gołaszynie, Rolach, Strzyżewie i Świdrach. Całkowity koszt wymiany nawierzchni boisk to kwota 1,2 mln. Gmina złożyła do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o dofinansowanie tego zadania. Może na ten cel pozyskać 300 tys. zł. Radni zgodzili się także przeznaczyć 60 tys. na modernizację budynku ZS w Krynce.  

W 2017 roku gmina Łuków chce się zająć tematem czystej energii i modernizacją oświetlenia ulicznego. Na ten cel w budżecie zabezpieczono nieco ponad 1,5 mln zł. Połowę gmina chce sfinansować z pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego pieniędzy.  

Budżet gminy to także środki, które będą wydatkami związanymi z realizacją zadań w drodze umów między samorządami terytorialnymi. 258 tys. zł ma być przekazane województwu lubelskiemu na budowę chodnika w Świdrach, a 750 tys. zł powiatowi łukowskiemu na modernizację dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy. W sumie inwestycje pochłoną 8,7 mln zł, z czego niespełna 5,5 mln będzie pochodzić z budżetu gminy.  

Jak co roku, uchwalony budżet to podstawa. Na przestrzeni kolejnych miesięcy będzie się on zmieniał. Wójt gminy Mariusz Osiak przypomina, że w 2016 roku kwota przeznaczona na inwestycje na początku była zdecydowanie niższa od tej, którą rok został zakończony.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE