Reklama

Pożary traw mimo zakazów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Stanin

Pożary traw mimo zakazów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pożary to najczęściej pojawiające się przyczyny wyjazdów straży pożarnej w ostatnim tygodniu. W kronice uzyskanej od pracowników PSP w Łukowie nie brakuje jednak kilku nietypowych interwencji.

Myśleli, że się pali

Tydzień pracy strażacy rozpoczęli od poniedziałkowej interwencji 18 marca. Kilka minut po godz. 14 zostali wezwani do Serokomli, skąd nadszedł komunikat o pożarze w budynku mieszkalnym i nadmiernym zadymieniu. Na miejsce udał się zastęp PSP z Łukowa oraz strażacy ochotnicy z Adamowa i Serokomli. Gdy dotarli na miejsce, nie zauważyli oznak pożaru, ale sam dym wywołany najprawdopodobniej nieszczelnością komina. Strażacy przewietrzyli więc dom i sprawdzili kamerą termowizyjną, czy nadmiernie nie nagrzały się ściany przy kominie. Nie stwierdzono jednak dodatkowego zagrożenia.

Pożar sadzy

Pożar miał miejsce natomiast około godz. 20:45 w poniedziałkowy wieczór (18.03) w Wólce Zastawskiej (gm. Stanin). W budynku paliła się sadza w kominie, a do jej gaszenia zadysponowano jednostkę Państwowej Straży Pożarnej z Łukowa. Strażacy założyli sito na wylot komina i ugasili gaśnicą palącą się sadzę. Sprawdzili też detektorem, czy w powietrzu nie unoszą się żadne szkodliwe związki.

Zderzenie trzech aut

W Wólce Zastawskiej miała też miejsce kolizja, przy której interweniowały dwie jednostki PSP z Łukowa i zastęp OSP z Dąbia. Do zdarzenia doszło dzień później, we wtorek 19 marca około godz. 12:40. Na drodze - na szczęście niegroźnie - zderzyły się trzy samochody: audi, ford i mazda. Strażacy odłączyli akumulatory w pojazdach, zabezpieczyli miejsce zdarzenia i usunęli z jezdni płyny eksploatacyjne oraz pozostałości po kolizji. W zdarzeniu tym nikt nie odniósł obrażeń.

Wchodzili przez okna

Straż pożarna dwukrotnie pomagała też policjantom dostać się do mieszkań przy ul. Łapiguz w Łukowie. Pierwsza taka interwencja miała miejsce we wtorek (19.03) około godz. 19:45, a druga w czwartek 21 marca około pół godziny po północy. Strażacy w obydwu przypadkach wysłali jeden zastęp PSP, który przez okna dostał się do mieszkań i otworzył od środka drzwi policjantom. Jak dodają dyżurni Państwowej Straży Pożarnej, powyższe wyjazdy dotyczyły dwóch różnych miejsc. Łączy je tylko ta sama ulica.

Fałszywy alarm

Nietypowe wezwanie strażacy otrzymali w środę 20 marca. Około godz. 19:25 otrzymali prośbę o wydostanie z błota… uwięzionej karetki pogotowia. Pojazd ten zakopał się w Wilczyskach (gm. Wola Mysłowska), jednakże zanim straż pożarna z Łukowa dotarła na miejsce, ratownikom medycznym udało się na własną rękę wydostać pojazd. Straż więc zawróciła, a samo zdarzenie zakwalifikowano jako fałszywy alarm, choć jak dodają dyżurni „w dobrej wierze”.

Znowu sadza

W środę straż pożarna interweniowała także w Jonniku (gm. Stanin), gdzie w budynku gospodarczym paliła się sadza w kominie. Na miejsce przybył zastęp OSP ze Stanina oraz jednostka PSP z Łukowa, która pomagała wygasić palenisko w piecu. Paląca się sadza została została natomiast „stłumiona” proszkiem gaśniczym. Strażacy na koniec sprawdzili budynek pod kątem obecności czadu w powietrzu. Interwencję odnotowano około godz. 21:40.

Interwencja w centrum miasta...

W piątek 22 marca straż pożarna pojawiła się na ul. Chopina w Łukowie. Służby wezwał około godz. 13 mieszkaniec, który zauważył, że pod jednym z samochodów kapie najprawdopodobniej ropa. Strażacy (jeden zastęp PSP) poprosili też o interwencję policjantów, którzy po tablicach rejestracyjnych ustalili właściciela auta. Sam pojazd został natomiast odholowany, a znajdująca się na ulicy plama została zmyta.

...i kolizja w centrum


Około godz. 15:20 tego samego dnia na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ul. Browarną w Łukowie zderzyły się dwa auta: seat i auti. W zdarzeniu tym nikt nie został poszkodowany, jednakże straż (jeden zastęp PSP) musiała posprzątać pozostałości po kolizji i zmyć z drogi plamy z uszkodzonych chłodnic w samochodach.

Palił śmieci?

Strażacy zareagowali też na obywatelską informację o płomieniach w lesie w Wólce Zastawskiej w gm. Stanin. Po zmroku, około godz. 18:50 w piątek 22 marca do dyżurnych wpłynęła informacja, że prawdopodobnie ktoś pali ognisko w lesie i że mogą być to śmieci. Na miejsce udał się zastęp OSP z Dąbia, który poradził sobie z zagrożeniem.

Wypalanie traw

W zeszłym tygodniu, oprócz pożarów w kominach dominowały też wyjazdy do pożarów traw oraz różnych konstrukcji. We wtorek 19 marca około godz. 22:50 paliły się nieużytki w Jarczewie (gm. Wola Mysłowska). Pożar ugasił jeden zastęp miejscowej OSP. W sobotę natomiast strażacy trzykrotnie wyjeżdżali do tego typu zdarzeń.

Około hektar trawy i nieużytków palił się około godz. 10:30 w Kosutach (gm. Stanin), a do akcji gaszenia pożaru zadysponowano jednostkę OSP ze Stanina i zastęp PSP z Łukowa. Istniało bowiem zagrożenie, że ogień może objąć pobliskie budynki. Płomienie pojawiły się też przed godz. 14 w Zalesiu (gm. Łuków), gdzie spłonęło łącznie dwa ary trawy i część drewnianej altanki. Ogień w tym przypadku gasił zastęp PSP z Łukowa.

Paliły się opony

Natomiast w sobotę około godz. 15:40 w Świdrach (gm. Łuków) strażacy gasili płomienie metalowych garaży i przyległej trawy. Strażacy z dwóch zastępów PSP musieli pracować w aparatach ochronnych, ponieważ ogniem zajęły się znajdujące się w garażach opony. Łącznie oprócz wyposażenia spłonęły 2 ary trawy, które gaszono dwoma prądami wody. Strażacy po opanowaniu sytuacji rozebrali konstrukcje garaży.

Nocne wyjazdy

Trawy paliły się także w nocy z niedzieli 24 marca na poniedziałek 25 marca. Około pół godziny przed północą jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Podosia (gm. Krzywda) gasiła pożar nieużytków w tej miejscowości, a po godzinie 4 rano zastęp PSP z Łukowa pracował przy pożarze traw w Malcanowie (gm. Łuków). W tym drugim przypadku w ruch poszły m.in. tłumice. Niestety spłonęło 20 arów traw.

Zobacz też: Straż apeluje: STOP wypalaniu traw!
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE