Reklama

Powtórka z rozrywki? CBA znowu w PUiIK

Opublikowano:
Autor:

Powtórka z rozrywki? CBA znowu w PUiIK - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 9 kwietnia odwołany z funkcji Prezesa PUiIK został Władysław Karaś. Na światło dzienne wychodzą jednak nowe wątki w sprawie. W spółce trwa... kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Czy odwołanie Władysława Karasia z funkcji prezesa Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie ma drugie dno? Gdy z dniem 10 kwietnia stery w spółce objął były już wiceburmistrz miasta Marcin Mateńko, okazało się, że w Przedsiębiorstwie trwa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Informację tą potwierdza rzecznik CBA Temistokles Brodowski:

- Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie prowadzi kontrolę dotyczącą przestrzegania przez pana Władysława Karasia ustawy antykorupcyjnej. Kontrola dotycząca tego pana rozpoczęła się 12 lutego i trwać będzie trzy miesiące. Jej zakończenie planowane jest na 11 maja - informuje rzecznik.

Kontrola dotyczy osoby Władysława Karasia, który niemalże identyczną sytuację miał w 2014 roku. Wówczas z końcem kwietnia prezes PUiIK podał się do dymisji ze względu na stan zdrowia, lecz jak ujawniły media, w spółce w tym czasie również trwała kontrola CBA sprawdzająca czy Karaś nie naruszył art. 4 tzw. ustawy antykorupcyjnej. W myśl tego artykułu osoby pełniące niektóre funkcje publiczne nie mogą m.in. prowadzić działalności gospodarczej, lecz postępowanie zakończono z powodu rezygnacji Karasia ze stanowiska.

Prezes do pracy wrócił 9 czerwca 2014 roku, nie prowadząc już działalności gospodarczej, którą przejęła inna osoba z jego rodziny. 9 kwietnia bieżącego roku został natomiast odwołany przez Radę Nadzorczą spółki zachowując jednocześnie zatrudnienie w PUiIK-u. Jak udało nam się ustalić, W. Karaś zajmować ma się w Przedsiębiorstwie koordynacją prac związanych z modernizacją oczyszczalni ścieków i budową kanalizacji, szacowanych na kwotę 78 mln zł, która częściowo sfinansowana będzie ze środków zewnętrznych.

Czy zmiana na stanowisku Prezesa nie jest przypadkiem wymuszona trwającą kontrolą antykorupcyjną? CBA jako organ sprawdzający wyłącznie ewentualność złamania przepisów antykorupcyjnych, nie udziela komentarza w tej sprawie. Wiadomo natomiast, że karą w przypadku złamania prawa jest wspomniane powyżej pozbawienie zainteresowanej osoby stanowiska. Z racji tego, że Władysław Karaś nie jest już Prezesem PUiIK, stosowana kontrola nie będzie miała… racji bytu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE