Reklama

POWIAT Zainwestują 4 mln zł w Muzeum. Powstanie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

POWIAT Zainwestują 4 mln zł w Muzeum. Powstanie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej - Zdjęcie główne

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Placówkę w Woli Okrzejskiej czeka remont. Chodzi o zabytkową oficynę, park i kopiec.

Samorząd powiatowy jest na liście podmiotów, które mają otrzymać unijne dofinansowanie z programu "Dziedzictwo kulturowe i naturalne". Chodzi o blisko 4 mln zł na pierwszy etap remontu Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. - Liczymy na szybkie podpisanie umowy - mówi starosta łukowski Dariusz Szustek.

 

Do Woli Okrzejskiej ma trafić w sumie 3,8 mln zł. Dotacja wyniesie 2,37 mln zł. Powiat dołoży 1,44 mln zł.

 

Po latach z szuflady wyciągnięty zostały projekt przygotowany w 2015 roku. Teraz co prawda został okrojony, ale i tak plany są ambitne. Prace będą prowadzone w trzech obszarach. Po pierwsze remont starej oficyny, w której mieści się Muzeum. Jak informuje Adam Ponikowski z wydziału inwestycji łukowskiego starostwa, w planach jest remont stropów, schodów, częściowe dociepleni i montaż pomp ciepła - wylicza. Do tego wymiana więźby dachowej, okien i przebudowa instalacji: wodnej, kanalizacyjnej i CO. Dziś budynek jest ogrzewany starymi grzałkami na prąd zainstalowanymi w kaflowych piecach.

 

 

 

Kopiec i park

 

Metamorfozę przejdzie również Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. W tym oku mija 82. rocznica jego "otwarcia". Historia kopca zaczyna się 24 października 1924 r. Wtedy to biskup Henryk Przeździecki napisał list do młodzieży w swojej diecezji, w którym czytamy: "Mistrz nasz urodził się w Woli Okrzejskiej. Czyżby nie było wskazanym, a nawet koniecznym, aby w miejscu jego urodzenia stanął kopiec, oderwał od egoizmu, związał zamiłowaniem Ojczyzny opartem na Bogu". Idea przemieniła się w czyn. 28 czerwca 1932 r. powstał społeczny Komitetu Budowy Kopca – Pomnika Henryka Sienkiewicza  w Okrzei. Wielka uroczystość odsłonięcia kopca z udziałem władz, duchowieństwa  i najbliższej rodziny pisarza miała miejsce 2 października 1938 r. w obecności ponad 20 tys. osób. 

 

 Dziś Kopiec ma przejść lifting. Chodzi o nowe alejki prowadzące na szczyt, wzmocnienie skarp i wymianę ogrodzenia.

 

W parku w Woli Okrzejskiej z kolei odtworzone zostaną dawne aleje i historyczna brama wjazdowa. Ta znajdowała się od strony drogi powiatowej Wola Okrzejska - Okrzeja na łuku pod starymi drzewami.

 

- Do tego nowe ogrodzenie. Park zyska też oświetlenie i monitoring  - dodaje Ponikowski.

 

 

 

Odbudowa starego dworu

 

Aby Muzeum w Woli Okrzejskiej stało się Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia prace, o których mowa nie wystarczą. Najambitniejszy plan na przyszłość to odbudowa historycznego dworu, w którym wychował się mały Henryk Sienkiewicz, a który po wojnie został rozebrany. W zbiorach Muzeum zachowały się plany tego drewnianego budynku i bogata dokumentacja fotograficzna. Odbudowa dworu rozwiązałaby wiele problemów, z którymi dziś boryka się Muzeum. Placówka przed wszystkim zyskałaby nowe powierzchnie wystawiennicze. W nowym budynku miałyby się znaleźć: archiwum, magazyn, pomieszczenia socjalne, biura i mała kawiarenka. 

 

Odbudowany budynek miałby stanąć na historycznych, zachowanych fundamentach. Do dziś pod nimi znajdują się dawne piwnice, które u Sienkiewiczów pełniły funkcję spiżarni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE