Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

POWIAT Umowa na "Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej" została podpisana

wiadomosci Wartość projektu wynosi ogółem 3,8 mln zł. Dofinansowanie - 80% kosztów to prawie 2,4 mln zł.

ŁP

Opublikowano: 15 września 2020 08:35 | Aktualizacja: 15 września 2020 08:38

14 września między zarządem województwa lubelskiego, a powiatem łukowskim została podpisana umowa o dofinansowaniu projektu  „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej" w Woli Okrzejskiej. Ze strony powiatu umowę podpisali starosta Dariusz Szustek, wicestarosta  Janusz Kozioł i skarbnik Monika Wodyk – Netczuk. 

 

Wartość inwestycji to przeszło 3,8 mln zł. Prace będą prowadzone w trzech obszarach. Po pierwsze remont starej oficyny, w której mieści się Muzeum. W planach jest remont stropów, schodów, częściowe dociepleni i montaż pomp ciepła. Do tego wymiana więźby dachowej, okien i przebudowa instalacji: wodnej, kanalizacyjnej i CO. Dziś budynek jest ogrzewany starymi grzałkami na prąd zainstalowanymi w kaflowych piecach. Metamorfozę przejdzie również Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. W tym oku mija 82. rocznica jego "otwarcia". 

 

Kopiec ma przejść lifting. Chodzi o nowe alejki prowadzące na szczyt, wzmocnienie skarp i wymianę ogrodzenia. W parku w Woli Okrzejskiej z kolei odtworzone zostaną dawne aleje i historyczna brama wjazdowa. Ta znajdowała się od strony drogi powiatowej Wola Okrzejska - Okrzeja na łuku pod starymi drzewami. Do tego nowe ogrodzenie, oświetlenie i monitoring.

 

 

 

Odbudowa starego dworu

 

Aby Muzeum w Woli Okrzejskiej stało się Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia prace, o których mowa nie wystarczą. Najambitniejszy plan na przyszłość to odbudowa historycznego dworu, w którym wychował się mały Henryk Sienkiewicz, a który po wojnie został rozebrany. W zbiorach Muzeum zachowały się plany tego drewnianego budynku i bogata dokumentacja fotograficzna. Odbudowa dworu rozwiązałaby wiele problemów, z którymi dziś boryka się Muzeum. Placówka przede wszystkim zyskałaby nowe powierzchnie wystawiennicze. W nowym budynku miałyby się znaleźć: archiwum, magazyn, pomieszczenia socjalne, biura i mała kawiarenka. 

 

Odbudowany budynek miałby stanąć na historycznych, zachowanych fundamentach. Do dziś pod nimi znajdują się dawne piwnice, które u Sienkiewiczów pełniły funkcję spiżarni.

 

 

 

 

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  ja byłem lepszy cy najlepszy

  W usprawiedliwieniu sie przed komentatorami pan dziennikarz przedstawil tyle atutów do wykonywania swojego stanowiska nawet może byc prezesem spolki .Gdzie są papiery menadżerskie tego nie ma ,moze nie jest to wymagane.Powinien pan podać jako dziennikarz ilu miał pan konkurento czego im zabrakl a pan miał więcej,ille ich startowało.Ja tak uważam to byłoby uczciwiej atak to kto panu uwierzy tylko kolesie z alternatywnej

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  odp

  Atutem była uczciwośc

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

  sek

  Swoim posunięciem pogodzińska bardzo dużo straciła w oczach lokalnej społeczności. Giczelowa afera odbije się jej czkawką...

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

  do ddd

  Prawdopodobnie w szkole 4 było złożonych dużo wniosków osób, które miały odpowiednie kwalifikacje do objęcia stanowiska kierownika administracyjnego. Posiadały potrzebne na ten stołek uprawienia UDT. Przyjęto niestety dziennikarza, którego jedynym atutem było...wiadomo co!!!

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -2

  popieram Kierowcę

  Kierowca ma w zupełności rację. szustek powinien poprawić teren garaży z własnych pieniędzy. Zgotował piekło ich użytkownikom. Mało tego...powinien płacić za naprawę samochodów, które z jego winy ulegają awariom.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  ddd

  A dziennikarz z Tygodnika Siedleckiego to kompetentny pracownik do oświaty?

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -3

  Starościna

  Dlaczego w starostwie zatrudniony został radny Nurzynski ? Nie było kompetentnych osób na zastępstwo ? Nie jesteśmy zadowoleni

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -2

  kierowco

  Weź lekarstwa to ci się polepszy

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -2

  kierowca

  szustek nich nie zajmuje się sprawami pobocznymi, odwracającymi uwagę społeczną od spraw istotnych i zajmie się naprawą terenu garaży samochodowych na osiedlu Klimeckiego. Swego czasu, realizując "kiełbasę wyborczą" chciał pokazać, jaki to jest dobry. Narozwalał na drogach dojazdowych do garaży ostrych kamieni, służących do wzmacniania nasypów kolejowych. Robił też instalację burzową, która nie spełnia swojego zadania, bo po deszczach woda stoi jak stała. Na kamieniach kierowcy niszczą zawieszenia samochodowe a ostre kamienie przecinają opony. Niech szustek naprawi to co spartolił z własnych pieniądzy, bo publiczne wyrzucił w błoto.