Reklama

Reklama

Dwa lata rządów starosty Szustka. Powiat jak dobrze naoliwiona maszyna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwa lata rządów starosty Szustka. Powiat jak dobrze naoliwiona maszyna - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeżeli Ministerstwo Finansów "klepnie" wniosek starostwa wart 14 mln zł, to w przyszłym roku powiatowe inwestycje mogą sięgnąć rekordowych 72 mln zł.

Reklama

Dariusz Szustek, który w 2018 roku z hukiem przegrał z Piotrem Płudowskim wybory na burmistrza Łukowa długo bez pracy nie został.

18 listopada minęły Szustkowi dwa lat w fotelu starosty. Koalicja lewicowego Przymierza dla Ziemi Łukowskiej z Prawem i Sprawiedliwością mogła wydawać się być egzotyczną jeszcze kilka lat temu. Teraz - drugą już kadencję - działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Łuków24.pl zapytał starostę, czy jest coś, co w tej kadencji nie wypaliło. - Nie - usłyszeliśmy po chwili namysłu z ust Dariusza Szustka. 

 

Inwestycje w oświatę i zdrowie

O tym co się udało, starosta może mówić długo. Na pierwszy ogień inwestycje w oświacie. Za prawie 9 mln zł powiat zmodernizował warsztaty szkolne w ZS nr 1 w Łukowie. Nowy obiekt zyskał ZS nr 2 na ul. Warszawskiej. Powierzchnia użytkowa budynku – 550 m2. Koszt inwestycji trwającej w latach 2019-2020 to 1,8 mln. zł. 

Sporo działo się też w SP ZOZ Łuków. Trwa aktualnie warta blisko 10 mln zł budowa Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej z blokiem operacyjnym. W tym roku szpital skończył choćby termomodernizację budynku B1. Zadanie obejmowało też remont rozdzielni wraz z wymianą agregatu prądotwórczego i niezbędną infrastrukturą. Całkowita wartość to 1,78 mln zł. W 2019 r. zakończyła się modernizacja Ośrodków Zdrowia w Jedlance, Trzebieszowie i Wandowie. Łączny koszt to 1,74 mln zł. Remont SOR to 1,12 mln zł. 

 

Rekordowy budżet 

Na stole leży już przyszłoroczny budżet. Po stronie wydatków zaplanowano 179 mln zł. W tym na inwestycje 58 mln zł. Jak mówi starosta, ta i tak rekordowa kwota może wzrosnąć do 72 mln zł. Stanie się to faktem jeżeli Ministerstwo Finansów "klepnie" wniosek starostwa wart 14 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Powiat pieniądze te planuje wydać na budowę OIOM-u (do wykorzystania jest ewentualnie kredyt - dod. red.) i remont Ośrodka Zdrowia w Stoczku Łukowskim. 

 

Drogowa ofensywa 

Rok 2021 ma być kontynuacją ofensywy remontowej na powiatowych drogach. W sumie w tym obszarze starostwo planuje aż 23 zadania. Największe to droga Nowy Świat - Radoryż: 9,8 mln zł, Wólka Domaszewska - Jeleniec: 6,2 mln zł,  droga ze Stoczka do Jamielnego: 3,1 mln zł i łącznik Jagodne - Stara Prawda: 3,2 mln zł.  

Plany drogowe wybiegają też dalej. Powiat chce robić dokumentacje na zadania w Łukowie. Chodzi o zbiorczy projekt przebudowy ul. Partyzantów z rondem na ul. Międzyrzeckiej. Do tego modernizacja "małej obwodnicy"  na odcinku Siedlecka - Ławecka i wyczekiwane przez kierowców rondo na ul. Radzyńskiej. 

 

Kasa na oświatę

W tym obszarze powiat chce wymienić dach na budynku ZS nr 1 za 350 tys. zł, zbudować nowy obiekt dydaktyczny przy ZS nr 3, czyli popularnym "Rolniku". Koszt? 1,7 mln zł. 1,1 mln zł ma kosztować modernizacja boisk na ul. Warszawskiej. 155 tys. zł trzeba będzie zapłacić za dokumentację krytej strzelnicy, która ma powstać przy Zespole Szkół w Radoryżu. 

 

Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej

Sporo dziać się ma w obszarze kultury. Przede wszystkim ruszyć ma modernizacja Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej.  Do Woli Okrzejskiej ma trafić w sumie 3,8 mln zł. Dotacja unijna wyniesie 2,37 mln zł. Powiat dołoży 1,44 mln zł. Prace będą prowadzone w trzech obszarach. Po pierwsze remont starej oficyny, w której mieści się muzeum. W planach jest remont stropów, schodów, częściowe dociepleni i montaż pomp ciepła - wylicza. Do tego wymiana więźby dachowej, okien i przebudowa instalacji: wodnej, kanalizacyjnej i CO. Dziś budynek jest ogrzewany starymi grzałkami na prąd zainstalowanymi w kaflowych piecach. Metamorfozę przejdzie również Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei. 

W parku w Woli Okrzejskiej z kolei odtworzone zostaną dawne aleje i historyczna brama wjazdowa. Ta znajdowała się od strony drogi powiatowej Wola Okrzejska - Okrzeja na łuku pod starymi drzewami. Do tego nowe ogrodzenie. Park zyska też oświetlenie i monitoring. 

 

Piękniej w centrum Łukowa 

Z ważnych inwestycji wspomnieć trzeba jeszcze o wartej milion i planowanej na przyszły rok modernizacji elewacji budynku starego szpitala. To dziś siedziba Powiatowego Urzędu Pracy. Zagospodarowany zostanie również parking z tyłu budynku. Za 600 tys. zł powiat planuje modernizację elewacji Muzeum Regionalnego w Łukowie. Obie te inwestycje zgrywają się z planowaną przez władze miasta modernizacją placu Narutowicza. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE