Reklama

Potrzeba 176 tys. zł na operację Michałka z Jedlanki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Magda Oknińska

Potrzeba 176 tys. zł na operację Michałka z Jedlanki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy był mały, groziła mu amputacja nogi. Lekarz z USA uratował tę nóżkę. Dziś Michał chodzi i biega. Jednak ma problem z biodrem, który może zabrać mu sprawność. Operacja to koszt 176 tys. zł. Pomóżmy zebrać tą kwotę!

Michał Kwiatkowski ma 6 lat. Mieszka z mamą w Jedlance, w gminie Stoczek Łukowski. Urodził się z wrodzoną wadą lewej nogi "tibial hemimelia", która polega na braku kości piszczelowej, stawu skokowego i stawu kolanowego. Dziecko miało tylko kość strzałkową.

Uratowana noga

Na tego typu wadę w Polsce zalecano amputację chorej nogi i naukę chodzenia na protezie. Jednak okazało się, że w Stanach Zjednoczonych na Florydzie istnieje klinika doktora Paleya, która leczy takie przypadki. Dzieci z wadą podobną jak Michała odzyskiwały sprawność. Bliscy Michała, przyjaciele, znajomi, mieszkańcy Jedlanki, miasta i gminy Stoczek Łukowski zrobili wszystko, aby zebrać pieniądze na pobyt Michała z mamą w Stanach. Udało się. W wieku 1 roku i 8 miesięcy Michał miał pierwszą operację, którą zrefundowało NFZ. Była to rekonstrukcja kolana i łączenie stawu skokowego oraz zastąpienie kości piszczelowej kością strzałkową.

Pierwsze kroki

Dzięki zebranym pieniądzom Michał z mamą mieszkał w USA i rehabilitował się przez 11 miesięcy. Tam 15 sierpnia 2015 r. w wieku 2,5 roku postawił pierwsze samodzielne kroki.

- Michał do czasu operacji poruszał się na kolanach. Po operacji i rehabilitacji bał się sam chodzić. Ale w końcu podczas spotkania z innymi dziećmi w klinice puścił moją rękę i zaczął chodzić między dziećmi – mówi Elżbieta Nowak, mama chłopca.

Kiedy wrócili do Polski, Michał musiał do 2016 r. nosić na nodze specjalną ortezę.

Wydłużanie nogi

W 2016r., w tej samej klinice doktora Paleya w USA, odbyła się operacja, podczas której zamontowano na nodze Michała aparat Ilizarowa, służący do wydłużania kości oraz wykonano korektę kolana. Operacje wydłużania kości Michał przejdzie jeszcze wielokrotnie, aż do czasu kiedy przestanie rosnąć.

Po powrocie do Polski Michał był coraz sprawniejszy, chodził do przedszkola, bawił się jak rówieśnicy, choć nie wszystko było mu wolno ze względu na ryzyko kontuzji. Zrekonstruowana noga jest cieńsza, słabsza i krótsza od zdrowej. Chłopiec cały czas jeździ do Krzywdy i Stoczka Łukowskiego na rehabilitację.

- Michałek nie może pogodzić się na przykład z tym, że nie wolno mu skakać na trampolinie - mówi mama chłopca.

Kość wypada ze stawu

W kwietniu tego roku dr Paley przyjechał na konsultacje do Polski. W Polsce ma coraz więcej małych pacjentów. Pani Ela, mama Michała mówi, że podczas pobytu w Stanach spotkała lub słyszała o około 50 dzieciach z Polski leczących wady nóg u tego lekarza. Rodziny z dziećmi z Polski do tej pory jeździły na spotkania z dr Paleyem np. do Francji, Grecji - bo tam przyjmował.

Dr Paley zbadał Michała. Okazało się, że kość udowa wysuwa się ze stawu biodrowego i konieczna jest kolejna operacja - wstawienia płytki hamującej wyskakiwanie kości ze stawu biodrowego i korekcji stawu kolanowego. To niezbędne warunki do dalszej prawidłowej rehabilitacji i przygotowania nogi do normalnej pracy.

Operacja w Polsce

Tym razem amerykański lekarz może przeprowadzić operację w Polsce. Jednak NFZ odmówił jej sfinansowania, chociaż poprzednie operacje refundował. Koszt operacji to 176 tys. zł.

- Zabieg zostanie wykonany przez dr Paley`a w jednym z prywatnych szpitali ortopedycznych w Warszawie. Operacja planowana jest na koniec sierpnia, natomiast całą sumę pieniędzy powinniśmy wpłacić w pierwszym tygodniu sierpnia - mówi mama chłopca.

Proszą o pomoc

Najbliżsi Michałka nie posiadają potrzebnej sumy na operację. Po raz kolejny proszą wszytkach ludzi dobrej woli o nawet najmniejsze wpłaty. Dzięki nim trud włożony w ratowanie nogi Michałka nie pójdzie na marne.

- Nawet najmniejsza kwota wpływająca na rzecz Michałka jest w naszych oczach ogromnym darem. Prosimy pomóżcie! I dziękujemy za dotychczasową pomoc. Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się zgromadzić pieniądze na ratowanie przyszłości Michasia i zapewnienie mu normalnego życia - prosi mama chłopca.

WPŁAT NA LECZENIE MICHAŁA KWIATKOWSKIEGO MOŻNA DOKONAĆ NA KONTA:

FUNDACJA SIEPOMAGA:
Fundacja Siepomaga, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań
Numer w Alior Banku: 65 1060 0076 0000 3380 0013 1425
IBAN: PL SWIFT: ALBPPLPW
Tytułem: 11788 Michał Kwiatkowski darowizna;
lub przelewem on line na stronie Fundacji Siepomaga

CARITAS DIECEZJI SIEDLECKIEJ:
BS Siedlce 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010,
KRS 0000223111 z dopiskiem "Leczenie Michała Kwatkowskiego"

FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ"
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Alior Bank S.A.: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem: 20551 Kwiatkowski Michał Jedlanka darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE