Reklama

Pośmiertne odznaczenie dla Antoniego Dołęgi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Prezydent.pl / YouTube

Pośmiertne odznaczenie dla Antoniego Dołęgi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony najdłużej ukrywający się Żołnierz Wyklęty w Polsce Antoni Dołęga. Pośmiertne wyróżnienie z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odebrał w czwartek 1 marca siostrzeniec "Znicza" Lech Werelich.

Pośmiertne odznaczenie dla Antoniego Dołęgi, najdłużej ukrywającego się w Polsce Żołnierza Wyklętego. 1 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości państwa oraz postaciom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzenie zorganizowano z okazji przypadającego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przypominał historię osób działających w antykomunistycznym podziemiu. Dziękował za walkę na rzecz Ojczyzny i działania w celu zrzucenia radzieckiego jarzma. Zauważył, że tegoroczne obchody stulecia odzyskania Niepodległości możemy świętować w wolnym kraju, wolnym m.in. dzięki bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych.

Jednym z odznaczonych został Antoni Dołęga, ps. "Znicz", ukrywający się do 1982 roku przed aparatem komunistycznej bezpieki. Przyznany pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał jego siostrzeniec Lech Werelich.

W sumie w Pałacu Prezydenckim przyznano 34 odznaczenia dla osób działających na rzecz Ojczyzny.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE