Reklama

Posła martwi trudny dostęp do lekarzy

Opublikowano:
Autor:

Posła martwi trudny dostęp do lekarzy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁUKÓW - Jakie są przyczyny problemów z obsadą etatów lekarskich i pielęgniarskich w polskich szpitalach? Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza taką informację upublicznić w najbliższym czasie? - pyta w resorcie poseł Krzysztof Głuchowski (PiS)

Zdaniem łukowskiego parlamentarzysty do opinii publicznej docierają sygnały o stale malejącej liczbie lekarzy specjalistów np. pulmonologów, endokrynologów i psychiatrów dziecięcych, o trudnościach w dostosowaniu ilości miejsc szpitalnych do liczby pracujących pielęgniarek, o problemach z obsadą etatów na SOR-ach. 


W odpowiedzi na pytania Głuchowskiego Józefa Szczurek - Żelazko wiceminister zdrowia zauważa, że problem jest bardzo złożony.  Jej zdaniem brak lekarzy to efekt m.in. zmian demograficznych i szybkiego wzrostu zapotrzebowania na specjalistyczne usługi medyczne.Na tym nie koniec. Zdaniem Szczurek - Żelazko wyzwaniem jest pojawianie się coraz droższych technologii medycznych; nierównomierne rozmieszczenie szpitali oraz różny poziom ich  wyposażenia. - Wreszcie ograniczone środki finansowe, którym dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia - kończy przedstawicielka resortu zdrowia.  

Jeżeli chodzi o braki wśród pielęgniarek. Wiceminister przypomina, że od 1 stycznia obowiązuje nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. To  0,6 etatu na łóżko (oddziały o profilu zachowawczym) i 0,7 etatu na łóżko (oddziały o profilu zabiegowym). Te wskaźniki zdaniem Szczurek - Żelazko zapewnią bezpieczeństwo pacjentów.  - Służba zdrowia jest w fazie przeobrażeń. Problem polega na tym, że odbywają się one (dosłownie i w przenośni) na żywym ciele pacjenta - komentuje Krzysztof Głuchowski w rozmowie z "Łuków 24". 


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE