Reklama

Poseł Głuchowski przeciwko Caracalom i CETA

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Poselskie Krzysztofa Głuchowskiego

Poseł Głuchowski przeciwko Caracalom i CETA - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do naszej redakcji wpłynęło pismo od Biura Poselskiego Krzysztofa Głuchowskiego prezentujące jego ostatnią wypowiedź na mównicy sejmowej. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakie zdanie ma łukowski poseł na temat CETA - umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą.

W posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 20 października poseł z powiatu łukowskiego zabrał głos w sprawie pozyskania śmigłowców dla Sił Zbrojnych. Krzysztof Głuchowski w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, iż polska armia na chwilę obecną nie dysponuje nowoczesnymi śmigłowcami szturmowymi opierając się wysłużonymi już radzieckimi MI-24. Stwierdził też, że wojsku potrzebny jest również zakup śmigłowców transportowych i wielozadaniowych. Słowa te padły na 28. Posiedzeniu Sejmu RP 20 października.

Polska armia powinna wzbogacić się w śmigłowce szturmowe i śmigłowce wielozadaniowe. W obliczu ostatniego niepowodzenia przetargu na Caracal zasadne będzie zaspokojenie wskazanych potrzeb naszej armii w oparciu o produkcję krajową, która zapewni dostawy, dalszy rozwój przemysłu lotniczego, jak również bezpieczeństwo serwisu na wypadek działań wojennych - powiedział na sejmowej mównicy Krzysztof Głuchowski.

Z wypowiedzi tej wynika, że zdaniem posła nowe śmigłowce, które służyłyby w polskiej armii, powinny być zakupione w kraju, nie zaś zagranicą. Sprzęt ten powinien uwzględniać postulaty stawiane przez polskich żołnierzy i jednocześnie być wyposażony taki sposób, by w razie konfliktu zbrojnego dać wsparcie pola walki piechocie. Sprawa ta zdaniem łukowskiego posła jest priorytetowa.

Analizy takiej należy dokonać w oparciu o doświadczenia z misji w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Wobec konieczności odnowienia floty śmigłowcowej polskiej armii zachodzi uzasadniona potrzeba wprowadzenia nowych modeli, odpowiadających potrzebom współczesnego pola walki i pozwalających na uniezależnienie się od dostawców zagranicznych - czytamy w nadesłanym do Redakcji piśmie-przemówieniu.

Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, co Krzysztof Głuchowski sądzi na temat CETA - umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między państwami Unii a państwem w Ameryce Północnej. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada i od kilku tygodni budzi dyskusję w całym kraju.

Okazuje się, że w głosowaniu z 6 października w sprawie ratyfikacji umowy CETA łukowski poseł PiS był jednym z 90-ciu, którzy byli przeciwni tym planom. Za uchwałą było 326 posłów - w tym 213 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, a od głosu wstrzymało się 11 parlamentarzystów. Posłowie zaakceptowali wpisanie do uchwały zapisu, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów. 326 posłów głównie z klubów PO, PiS i Nowoczesna zagłosowało za przyjęciem uchwały w sprawie procedury ewentualnej ratyfikacji umowy CETA. Jednocześnie Sejm odrzucił poprawkę klubu Kukiz’15, która zakładała przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

Głosowanie na temat CETA jest dostępne pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=27&NrGlosowania=27

Wystąpienie Krzysztofa Głuchowskiego dotyczące śmigłowców wojskowych można obejrzeć poniżej:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE