reklama

Ponowny pogrzeb „Kulawego Antka”

Opublikowano:
Autor:

Ponowny pogrzeb „Kulawego Antka” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajdłużej ukrywający się Żołnierz Wyklęty - Antoni Dołęga "Kulawy Antek" i "Znicz" doczeka się ponownego pogrzebu. Tym razem szczątki zmarłego zostaną pochowane z pełnym ceremoniałem na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie.

W niedzielę 19 listopada w Trzebieszowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa chorążego Antoniego Dołęgi, żołnierza i przywódcy podziemia antykomunistycznego na Ziemi Łukowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi wraz z rodziną przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Gminy Trzebieszów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.30 modlitwą różańcową w Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 12:00 w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego Ks. Bp. Kazimierza Gurdy, sprawowana będzie msza święta pogrzebowa, po zakończeniu której nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na cmentarz parafialny w Trzebieszowie w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP oraz Orkiestry Wojskowej.

Antoni Dołęga, ps. „Znicz” bądź „Kulawy Antek” urodził się 1 maja 1915 r. w Farfaku (obecnie dzielnica Łukowa). W 1938 r. ukończył szkołę podoficerską przy 84 pułku piechoty w Pińsku. Brał udział w Wojnie Obronnej 1939 r. oraz konspiracji niepodległościowej w szeregach Armii Krajowej (od 1942 r.) i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (od 1946 r.). Po śmierci por. Józefa Matusza ps. „Lont” w 1951 r., Dołęga był dowódcą kilkunastoosobowego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego.

Po rozbiciu oddziału w 1955 r. ukrywał się samotnie u zaufanych gospodarzy, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo skrywali go aż do śmierci w 1982 r. Przyjmuje się, że Antoni Dołęga był najdłużej urywającym się Żołnierzem Wyklętym w Polsce oraz ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie. Jego doczesne szczątki zostały ekshumowane z konspiracyjnego grobu 13 czerwca 2017 r. w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE