Reklama

Pomnik Szarych Szeregów zostanie przeniesiony

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Pomnik Szarych Szeregów zostanie przeniesiony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chłopcy z Szarych Szeregów w 1943 roku zdobyli 18 skrzynek z amunicją. Później zostali bestialsko zamordowani. Pomnik ich pamięci niszczeje. Ma zostać przeniesiony.

Na ulicy Okrzei, na prywatnej posesji, stoi pomnik poświęcony bohaterskim druhom z Szarych Szeregów. Dziś mija dokładnie 15 lat od momentu jego odsłonięcia i poświęcenia. Na tablicy czytamy:  

W nocy z 23/24 lipca 1943 roku łukowscy harcerze Grupa Północ Szarych Szeregów rozładowała niemiecki wagon z amunicją, która przekazana została zgrupowaniu partyzanckiemu w Jacie. Aresztowani przez gestapo i bestialsko zamordowani zostali: Tadeusz Adamiec, Jan Gaidis, Antoni Kondracki, Jerzy Konarzewski i Adam Tubielewicz.

Warto w tym miejscu przypomnieć kilka faktów z tamtych wydarzeń. O tym, co się wówczas wydarzyło opowiedział nam Ryszard Grafik.  

Wyłączony z ruchu i uszkodzony wagon towarowy, który szedł na front wschodni został wyłączony z ruchu. W nim znajdowała się amunicja. Druhowie z Szarych Szeregów zerwali plomby i wynieśli z wagonu 18 skrzynek z amunicją. Ponownie nałożyli plomby. Amunicję schowali na polu Bronisława Kondrackiego, a później przenieśli do obozu w Jacie.    

Akcja udała się w 100 %. Niestety złodzieje kolejowi zerwali plomby, gdy nic nie znaleźli, odeszli. To wtedy straż kolei zainteresowała się pustym wagonem. Młodzi patrioci zginęli w różnych miejscach i w różnym czasie. Antoni Kondracki został zastrzelony na podwórku przez gestapowców. Jerzy Konarzewski i Jan Gaidis zostali zakatowani podczas przesłuchań. O tych wydarzeniach postanowili pamiętać organizatorzy wydarzenia sprzed 15 lat.  

Pomnik harcerzy stanął na posesji Państwa Kondrackich. 30 września 2001 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu. Zanim do tego doszło, odprawiona została uroczysta msza święta. Przewodniczył jej ks. pułk. Stanisław Obszyński – naczelny kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego, który wraz z ks. Mieczysławem Łubikiem poświęcił kamień. Uroczystości uświetniała także obecność 26 pocztów sztandarowych. Pomnik odsłaniali: Jan Dębski, Stanisław Osypiński, Jan Kondracki. Organizatorami uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków przy współudziale Komendy Hufca ZHP Łuków.  

Dla pomnika znaleziono nowe miejsce. Jak powiedziała nam radna Maria Pszczółkowska – zostanie on ustawiony u zbiegu ulic Okrzei, Zakolejnej i Kondrackiego. Podczas sesji Rady Miasta padło zapewnienie, że pomnik zostanie przeniesiony. Nie jest jednak jeszcze znany dokładny termin. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE