Reklama

Pomnik Szarych Szeregów zmieni lokalizację

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pomnika Szarych Szeregów już tu nie zobaczymy

Pomnik Szarych Szeregów zmieni lokalizację - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomnik upamiętniający harcerzy z Szarych Szeregów został postawiony na ul. Okrzei w 2001 roku. Jeszcze w kwietniu zostanie przeniesiony.

30 września 2001 roku w Łukowie na ulicy Okrzei, na prywatnej posesji Państwa Kondrackich, odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci harcerzy z Szarych Szeregów. Monument upamiętnia akcję zdobycia przez nich 18 skrzynek z amunicją. Akcja zakończyła się powodzeniem. Amunicja trafiła do oddziału partyzanckiego. Niestety przez zerwane z wagonu plomby, Niemcy zauważyli brak amunicji i rozpoczęli poszukiwania sprawców. W wyniku przeprowadzonych aresztowań śmierć poniosło sześciu uczestników akcji i to ich nazwiska widnieją na tablicy.

Pomnik niszczał z każdym rokiem coraz bardziej. Pojawiały się pomysły przeniesienia go w inne miejsce i odremontowania. Właśnie 28 kwietnia o godzinie 13.00 pomnik zostanie ponownie odsłonięty. Uroczystości odbędą się u zbiegu ulic: Okrzei, Zakolejna i Bronisława Kondrackiego. Na wydarzenie zaprasza Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łuków oraz Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek i Radna Miasta Łuków Maria Pszczółkowska.

O pomniku możecie przeczytać Państwo tutaj.      Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE