Reklama

Pomnik Sienkiewicza już na gruncie miejskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Pomnik Sienkiewicza już na gruncie miejskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć wydaje się to być dziwne, pomnik Henryka Sienkiewicza jeszcze w tym miesiącu nie stał na gruncie miejskim. 20 maja w łukowskim sądzie zakończyła się sprawa o zasiedzenie. Teraz miasto może przystąpić do remontu.

Rok 2016 jest Rokiem Sienkiewiczowskim. Z tej też okazji już niedługo na placu Solidarności i Wolności stanie ławeczka Sienkiewicza. Wyremontowany ma być także istniejący od lat 30-tych XX wieku pomnik naszego noblisty. Najpierw trzeba było jednak przejść drogę formalną.

Przeszkodą do rozpoczęcia remontu był nieuregulowany stan prawny działki, na której czynem społecznym w 1933 roku został postawiony pomnik. Sprawa o zasiedzenie gruntu w Sądzie Rejonowym w Łukowie zakończyła się 20 maja. Jak powiedział nam mecenas Piotr Pawlikowski:

Od teraz cała ulica Sienkiewicza wraz z poboczami jest własnością miasta. W latach, gdy pomnik powstawał, nikt nie przywiązywał wagi do aktów własności. Podobnych miejsc na terenie naszego miasta jest więcej.

Zapytaliśmy jednak jak to się stało, że przeprowadzane w latach ubiegłych prace mogły mieć miejsce, a renowacja pomnika zaplanowana na ten rok wymagała uregulowania kwestii prawnych. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że:

Drobne prace remontowe można było wówczas wykonywać. Były one prowadzone w celu utrzymania obiektu. Tegoroczne plany są poważniejsze – powiedział P. Pawlikowski.

Już niedługo, zgodnie z obietnicami, miasto powinno przystąpić do prac remontowych.

 

   Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE