Reklama

Pomnik pamięci w Szaniawach Poniatach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Trzebieszów

Pomnik pamięci w Szaniawach Poniatach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez jednego wystrzału polscy żołnierze rozbroili 200 rosyjskich żołnierzy. Zatrzymali pociąg wojskowo-dyplomatyczny zmierzający z Moskwy do Warszawy. Pamięć o bohaterach chcą wyrazić pomnikiem mieszkańcy gminy Trzebieszów.

Od tamtych wydarzeń minęło 70 lat. 2 października w Szaniawach Poniatach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskim żołnierzom AK i WiN. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej.  

Akcja Mitropa miała miejsce 70 lat temu. 3 października kilkudziesięcioosobowy oddział pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka PS. Kurzawa w miejscowości Szaniawy Poniaty zatrzymał wojskowo-dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa – Warszawa – Berlin Wschodni. Przez całą akcję nie padł żaden strzał. Polskim żołnierzom udało się rozbroić i pozbawić mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich ragą funkcjonariuszy NKWD, jadących na naradę wojskową do Warszawy. By pamięć o bohaterach trwała, zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa. To właśnie oni, wraz z Radą gminy Trzebieszów i wójtem gminy zapraszają na uroczystości odsłonięcia pomnika.  

2 października o godzinie 11.00 w Szaniawach Poniatach w kościele p.w. MB Nieustającej Pomocy odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej odsłonięty zostanie pomnik pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po złożeniu wieńców i okolicznościowych przemówieniach, wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na koniec dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach zaprezentują część artystyczną. Przybyli pod pomnik usłyszą także Orkiestrę Reprezentacji Wojska Polskiego w Siedlcach.  

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal Łuków 24.pl.

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE