Reklama

Policjanci apelują: nie bądźmy obojętni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet (zdjęcie poglądowe)

Policjanci apelują: nie bądźmy obojętni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, nie zapominajmy, że na terenie miasta i powiatu łukowskiego mogą znajdować się osoby potrzebujące naszej pomocy. Alarmujmy policję i inne służby o takich przypadkach. Jeden telefon może uratować komuś życie. Być może za naszą sprawą, ktoś uniknie wychłodzenia organizmu.

Łukowska policja tradycyjnie zwraca się z apelem, aby w czasie zimy nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Prosi, aby nieść pomoc osobom starszym, schorowanym, samotnym, bezdomnym, a także znajdującym się w stanie nietrzeźwości i przebywającym na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Policjanci w czasie zimy podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Służby proponują wówczas transport w bezpieczne miejsce, w którym jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Niekiedy osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości znajdują nocleg na komendach policji.

Na wychłodzenie organizmu narażone są także osoby starsze, samotne i schorowane, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podczas ujemnych temperatur ważne jest też zachowanie trzeźwości. Osoby bezdomne, bądź potrzebujące pomocy pozornie nie odczuwają zimna z powodu wypitego alkoholu i są jeszcze bardziej narażone na śmierć. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w innymi służbami i ośrodkami pomocy społecznej. Jednak ważna jest też społeczna wrażliwość i informowanie o przypadkach osób potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE