Reklama

Reklama

Pokażą "Potop" poza murami Muzeum

Opublikowano: pon, 11 gru 2017 08:00
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Pokażą "Potop" poza murami Muzeum - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za kilkadziesiąt minut na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa "Przestrzenie dziewiętnastowieczności - konteksty i dopełnienia". Uświetni ją wystawa rękopisu Potopu, którą niedawno pozyskało Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Reklama

Kilka tygodni temu Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, przy wsparciu m.in. Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozyskało fragmenty "Potopu" Henryka Sienkiewicza. W zbiórkę funduszy na unikalne pamiątki po nobliście aktywnie włączyła się społeczność powiatu łukowskiego i dyrektor placówki Maciej Cybulski. Dziś rękopis „Potopu” zostanie po raz pierwszy pokazany poza murami muzeum. Rękopis dzieła Henryka Sienkiewicza obejrzeć będą mogli odwiedzający lubelski KUL.

Prezentacja materiałów będzie częścią Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Przestrzenie dziewiętnastowieczności - konteksty i dopełnienia" organizowanej przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Koło Badań nad Twórczością Pozytywistów KUL oraz Koło Naukowe "Pozytywnie Zakręconych" UG. Podczas spotkania zostanie również wyemitowany film dokumentalny "Dom Henryka" przybliżający historię Muzeum w Woli Okrzejskiej oraz jego gospodarzy.

Poza kartami „Potopu” po raz pierwszy poza murami muzeum zostaną zaprezentowane nieznane i nieudostępniane dotąd pamiątki po pisarzu, m.in. autokarykatura i rysunki Henryka Sienkiewicza, list przewozowy prochów pisarza do ojczyzny oraz umowa wydawnicza zawarta pomiędzy pisarzem a firmą Gebethner i Wolff. Będzie to idealna okazja dla mieszkańców Łukowa i powiatu łukowskiego, mieszkających lub studiujących w Lublinie, by obejrzeli pamiątki po urodzonym w Woli Okrzejskiej nobliście.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w poniedziałek, 11 grudnia, w sali 208 w Gmachu Głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rozpoczęcie konferencji nastąpi o godz. 9.00, zaś prezentacja materiałów związanych z Henrykiem Sienkiewiczem - w godz. 13.00-14.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.