Reklama

Pisarze pilnie poszukiwani!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Pisarze pilnie poszukiwani! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza klub dla ludzi, których pasją jest pisanie prozy. Co prawda na jego spotkania trzeba jeździć do Siedlec, ale autorzy opowiadań czy nawet powieści raczej nie będą tego żałować. Pomysłodawcą klubu "Prozak" jest nasz redakcyjny kolega Bartek Szumowski.

Dzielenie się pasją

Jak wspomina, opowiadania zaczął pisać już jako licealista.

- Pamiętam, że pierwszy napisany tekst, choć z dzisiejszej perspektywy mocno niedoskonały, dał mi wielką frajdę. Poczułem wtedy, że też mogę być jak pisarze, w których książkach się zaczytywałem. To inspirowało, żeby pisać dalej i się rozwijać - mówi.

Potem Bartkowi satysfakcję dało publikowanie własnej twórczości w amatorskiej gazetce "Brytan Od Nowa", którą stworzył.

- Powielałem ją na ksero, więc trafiała do kilkudziesięciu osób, ale nie tylko dla mnie było to ważne - podkreśla. - W "Brytanie" drukowało swoje teksty kilkunastu moich rówieśników. Najcenniejsze było to, że mogliśmy sobie pokazywać, co napisaliśmy, komentować to i wymieniać się pomysłami na kolejne opowiadania. Każdy, kto ma jakąś pasję, od filatelisty po muzyka, potwierdzi, że nie ma nic cenniejszego niż przebywanie wśród ludzi, którzy tę pasję podzielają - dodaje.

Potem, choć szkolni koledzy rozjechali się na studia, a "Brytan Od Nowa" przestał się ukazywać, Bartek Szumowski dalej pisał i szukał innych autorów opowiadań. W 1996 i 1999 r. opublikował autorskie tomy opowiadań, a w 1998 doprowadził do wydania Siedleckiej Antologii Młodej Prozy, gdzie swoje teksty zaprezentowali ludzie z całej Polski. Tyle że z czasem pasja ustąpiła miejsca pracy zawodowej...

Z egoizmu

Kilka lat temu Bartek jednak wrócił do pisania opowiadań. I choć znowu poczuł wielką satysfakcję, zaczęło mu brakować bezpośredniego kontaktu z osobami też pasjonującymi się tworzeniem prozy.

- Samo pisanie to akt bardzo intymny. Autor chce być wtedy sam, by móc cyzelować każdą scenę i każde słowo. Ale kiedy już opowiadanie czy powieść są gotowe, zależy mu na dzieleniu się swoją twórczością i opiniach na jej temat. Bardzo chętnie wtedy słucha czytelników, ale też innych autorów, bo to oni mogą mu podpowiedzieć, co zrobić, żeby tekst był jeszcze lepszy - wyjaśnia.

Tak narodził się pomysł stworzenia klubu literackiego skierowanego wyłącznie do osób amatorsko piszących prozę. Bartek Szumowski podkreśla z uśmiechem, że tej idei nie byłoby bez... egoizmu.

- Przede wszystkim tego mojego, bo to mnie zależy na znalezieniu podobnych do mnie ludzi - mówi. - Ale mam nadzieję, że im też tego brakuje i chętnie będą się pojawiać na spotkaniach z innymi osobami, które są "zakręcone" w taki sam sposób.

Na równych prawach

Spotkania klubu „Prozak” mają się odbywać co dwa tygodnie w siedzibie siedleckiej biblioteki. Czego można się po nich spodziewać?

- Na pewno części teoretycznej, czyli informacji, co poradniki i podręczniki dla pisarzy mówią na przykład o planowaniu książki, pisaniu dialogów czy konstruowaniu postaci. Potem będzie praktyka, a więc sprawdzanie, jak daną kwestię rozwiązali uznani autorzy, oraz ćwiczenia praktyczne, to znaczy po prostu pisanie. Spotkania mają się natomiast kończyć segmentem polegającym na omawianiu napisanych już przez członków klubu tekstów i wprowadzaniu w nich poprawek językowych - opowiada Bartek.

Zaznacza przy tym, że w „Prozaku” nie chce występować w roli autorytetu i nauczyciela. Choć co prawda będzie moderatorem spotkań, zamierza brać udział w części praktycznej na równi z resztą członków.

Łukowianie mile widziani

W spotkaniach klubu może wziąć udział każdy autor prozy, niezależnie od wieku, doświadczenia, zainteresowań literackich czy dorobku. Bartek Szumowski jest przekonany, że nie zabraknie takich także w Łukowie i okolicach.

- Na pewno mieszkają tu osoby, które także czują potrzebę pisania prozy. Z tego, co wiem, są też wśród nich autorzy mający już za sobą publikacje, jak choćby Jakub Celiński z Łukowa, który niedawno wydał fantastyczne opowiadanie "Cienie". Mam nadzieję, że mimo odległości zechcą dzielić się tu zamiłowaniem do pisania opowiadań czy powieści i chęcią doskonalenia swojego warsztatu - dodaje.

Pierwsze spotkanie klubu zaplanowano na sobotę 9 marca o godz. 12 w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 5). Więcej informacji o grupie można znaleźć na facebooku - Prozak Siedlce, bądź drogą mailową [email protected].
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE