Reklama

Pieniądze na wyposażenie szpitala już nie z megaprojektu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Pieniądze na wyposażenie szpitala już nie z megaprojektu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łukowski szpital czekają duże zmiany. Jednym ze źródeł dofinansowania inwestycji miały być środki unijne z megaprojektu. Nastąpiły jednak zmiany.

Łukowski szpital chce rozbudować się o nowe skrzydło. Zadanie to pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Sama budowa to koszt 38 mln. Potrzebne będą także środki na wyposażenie nowej części placówki. Źródłem finansowania tego zadania miały być środki unijne z tzw. megaprojektu, czyli programu dla szpitali wojewódzkich i powiatowych województwa lubelskiego. Łukowski szpital chciał się starać o 9 mln zł.  

O programie mówiło się już 2 lata temu. Po jakimś czasie okazało się, że beneficjentami projektu nie mogą być samorządy ( w tym wypadku powiat łukowski), a szpitale i to one musiały przygotować tzw. fiszki projektowe.  

Nasz szpital przygotował dobrą fiszkę, do której nie było uwag. Niestety kilka szpitali niewłaściwie przygotowało fiszki. Pojawiła się obawa, że nie uda się osiągnąć 30% poziomu realizacji projektu do 2018 roku, na czym zależy marszałkowi. Dlatego też marszałek województwa na spotkaniu ze starostami i dyrektorami szpitali zaproponował, by szpitale aplikowały o środki w ramach konkursu. Stanęło na tym, że wszyscy zachowają się honorowo i będą aplikowali o te same środki jakie mieli uzyskać w ramach megaprojektu – wyjaśniał nam starosta łukowski Janusz Kozioł.  

Ten megaprojekt realizowany będzie przez szpitale indywidualnie. To, zdaniem starosty, zmniejsza ryzyko niepowodzenia.  

Była groźba, że przez szpitale, które sobie nie radzą, cały projekt mógłby lec w gruzach i pieniądze należałoby oddać do Brukseli - powiedział.  

Jesienią ogłoszony zostanie konkurs. Dokumentacja będzie przyjmowana prawdopodobnie w listopadzie. Zimą miałoby dojść do podpisywania umów. Łukowski szpital będzie aplikował o 9 mln zł. dofinansowania na zakup sprzętu i wyposażenia nowej części szpitala. Budynku jeszcze nie ma. Dlatego też dyrektorzy, składając wniosek, jako czas realizacji wpiszą lata 2019 i 2020.  

Przy tej okazji zapytaliśmy starostę łukowskiego na jakim etapie dziś znajduje się planowana przez SP ZOZ w Łukowie inwestycja. Z uzyskanych informacji wynika, że do końca tego tygodnia dyrekcja szpitala złoży wniosek do Urzędu Wojewódzkiego o uzyskanie opinii tzw. IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia).  

Doradca finansowy kończy przygotowywanie biznesplanu. Wtedy konkretne oferty zostaną przedłożone bankom. Pan Dziekański obiecuje, że do połowy września powinien mieć wybrany bank – powiedział nam starosta J. Kozioł.

We wrześniu, zgodnie ze słowami starosty łukowskiego powinna być już opinia wojewody. W tym miesiącu można także oczekiwać ogłoszenia przetargu. Termin ten pozostaje po raz kolejny przesunięty. Podczas majowego posiedzenia Rady Społecznej SP ZOZ była mowa o lipcu. Zmienia się także termin uzyskania opinii wojewody. Na posiedzeniu Rady Powiatu, które odbyło się w czerwcu, radni usłyszeli, że opinię wojewody (IOWISZ) szpital będzie miał z końcem lipca lub na początku sierpnia.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE