Reklama

Park Jurajski w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Park Jurajski w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Złoża amonitów i innych stworzeń przyniesionych na nasze ziemie przez lądolód, pozwalają na postawienie tak odważnego stwierdzenia. Uczynili to dziś przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.

Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie, ale także w Adamowie, odbyła się konferencja poświęcona wykonanym przez ostatni tydzień badaniom geofizycznym. Czym jest geofizyka? Jak dotrzeć do jądra Ziemi? Co nam daje wiedza o amonitach ? To tylko niektóre pytania, na które członkowie Koła Naukowego Geofizyków PREM Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu starali się odpowiedzieć przybyłym na spotkanie.

Ale od początku. Naukowcy pojawili się na terenach łukowskiej Kry Jurajskiej z powodu nawiązanej współpracy z Muzeum Regionalnym w Łukowie. Jak powiedział dyrektor placówki Mariusz Burdach:

Nasi goście przez tydzień badali tereny Kry Jurajskiej. Wyniki ich badań ukażą się w publikacji, która trafi do naszej placówki. Już dziś wiemy, że niektóre wyniki będą rozbieżne z tym, co do tej pory wiedzieliśmy. To jeszcze nie koniec badań. Wiosną ich część druga.

Badania prowadzi dr Maciej Mendecki. Zapytaliśmy go o to dlaczego Łuków i okolice są tak ciekawe i znane wśród naukowców na całym świecie.

To właśnie tu znajduje się unikatowa na skalę światową obecność warstwy jurajskiej. Zawiera w sobie amonity. Interesujące jest też to skąd one zostały przyniesione. Czy to był basen Zatoki Gdańskiej czy też zostały przyniesione z krajów bałtyckich. Cały teren Europy był dawno temu dnem mórz i oceanów. Następnie procesy geologiczne spowodowały wypiętrzenie tych obszarów. Zwierzęta żyjące w morzach, umierając opadały na dno i zostały przykryte przez różnego rodzaju osady. Procesy górotwórcze sprawiły, że zostały wyniesione. W Łukowie zostały odkryte przez przypadek. Ich zaletą jest to, że znajdują się blisko powierzchni.

Badania nad amonitami dają wiedzę na temat biologii tamtych czasów. Badanie skamieniałości poszerza także wiedzę na temat historii Ziemi, zmian klimatu i środowiska. Zbadana przeszłość pozwala nam przewidywać jaka będzie przyszłość. UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE