Reklama

Pamiętali o mieszkańcach Łukowa walczących pod Monte Cassino

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Pamiętali o mieszkańcach Łukowa walczących pod Monte Cassino - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami 73 rocznica zakończenia bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji grupa mieszkańców Łukowa spotkała się wczoraj przy tzw. \"mówiącym kamieniu\" upamiętniającym łukowskich bohaterów tych walk.

Jak co roku w rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino, w Łukowie organizowane są oddolne uroczystości przypominające o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tym razem odbyły się one wczoraj w parku miejskim o godzinie 18.

Przy miejscu pamięci spotkali się mieszkańcy Łukowa i przedstawiciele samorządu. Po przybliżeniu wydarzeń sprzed lat, odśpiewano hymn polski i złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą. Przypomniano też sylwetkę doktora medycyny Ryszarda Kaszubskiego, który mieszkańcom Łukowa bardziej znany jest jako lokalny społecznik i inicjator budowy obecnego szpitala. Kaszubski był też uczestnikiem walk pod Monte Cassino we Włoszech.

Sam kamień z tablicą powstał w 2013 roku z inicjatywy Andrzeja Zdrojewskiego. Zbierane były wówczas informacje o uczestnikach walk o Monte Cassino, wywodzących się z ziemi łukowskiej. Jednak jak się okazuje, historia nie została odkryta do końca. Podczas wczorajszego spotkania pojawiła się kobieta, której wujek - z nazwiska Domański - również był uczestnikiem walk pod słynnym wzgórzem. Kobieta przyniosła jego oryginalny mundur, pamiątkowe zdjęcia i przedmioty.

Organizatorem wczorajszego spotkania byli: Towarzystwo Fruwającej Muchy, Klub Motocyklowy CWS, portal Łuków Historia oraz Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE