Reklama

Reklama

Pamiętają o Katyniu od 20 lat

Opublikowano: pon, 18 wrz 2017 08:12
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Pamiętają o Katyniu od 20 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Spotykają się pod \'Krzyżem Katyńskim\' od 20 lat. Mieszkańcy powiatu łukowskiego, mimo padającego deszczu, przyszli na cmentarz, by oddać hołd poległym.

Reklama

17 września w różnych miejscach na terenie naszego kraju obchodzone są uroczystości przypominające agresję radziecką na Polskę w 1939 roku, ale także ofiary Katynia. O tym przypomina także krzyż, który 20 lat temu stanął na cmentarzu w Łukowie. W rocznicę jego ustawienia warto przypomnieć kilka faktów.  

„Krzyż Katyński” został ustawiony na cmentarzu św. Rocha w Łukowie 17 września 1997 roku z inicjatywy Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. J.S. Majewskiego, wg projektu Zbigniewa Pasika. W postumencie umieszczony został akt erekcyjny wraz z kapsułą z ziemią z Katynia, którą przywiózł ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Piotr Kryński. W kwietniu 2010 roku na postumencie umieszczono tablicę z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, pochodzących z Ziemi Łukowskiej. Kilka miesięcy później, we wrześniu, przy krzyżu umieszczono makietę skrzydła samolotowego z tablicą z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej.  

Wczoraj po raz dwudziesty mieszkańcy powiatu łukowskiego wzięli udział we mszy świętej odprawionej na cmentarzu. Po niej wysłuchali referatu na temat tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce nie tylko 17 września 1939 roku, ale także na temat ofiar zbrodni katyńskiej. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych i kwiatów złożonych pod krzyżem przez przedstawicieli samorządu, szkół, partii politycznych i instytucji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.